Szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego – Jak wybrać? Gdzie kupić?

Wybór czworonoga jest najistotniejszym elementem przygody z naszym podopiecznym. Każdy pies posiada swoją charakterystykę – dotyczy to zarówno jego osobowości, zdrowia, jak i samego wyglądu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które sprawią, że szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego nie będą miały przed tobą żadnych tajemnic.

Szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego możemy nabyć w zasadzie na dwa sposoby – od hodowcy albo od sprzedawcy, który na zajmuje się zawodowo handlem psami. Szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego, ze względu na popularność tej odmiany, niemal na pewno nie zagoszczą w schronisku.

To, na jaki sposób nabycia się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od tego, czy zależy nam na psie wystawowym (rodowodowym), czy też tylko na tym, by pies był naszym towarzyszem.

Niezależenie od tego, od kogo zamierzamy nabyć szczeniaka, zawsze powinniśmy zachować należytą ostrożność.

Dobry hodowca (w odróżnieniu od naciągacza) zawsze pomoże nam w doborze odpowiedniego psa. Jego oferta będzie zawierać cenę, a po zakupie otrzymamy dowód dokonania transakcji oraz dokumenty zwierzęcia.

Jeżeli idzie o amatorów, to w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, w jakich warunkach trzymani są rodzice psiaka, którego zamierzamy przygarnąć, oraz w jakich warunkach trzymane są same szczeniaki owczarka niemieckiego.

Sprzedawca, jeżeli jest rzetelny, da nam taką możliwość. Jeżeli warunki bytowania psów są dobre (psy nie wyglądają na chore, nie są trzymane w warunkach przypominających ubojnię trzody), nie mamy zwykle powodów do zmartwienia.

Zakupując szczeniaka od sprzedawcy-amatora koniecznie zażądajmy okazania nam matki zwierzęcia, jak również jego ojca. Sierść odmiany długowłosej zaczyna się różnić od tej należącej do jej krótkowłosych kuzynów dopiero około 7-9 tygodnia życia. Jeżeli oboje rodzice nie są długowłosi, to nie mamy pewności co do tego, czy młode będzie należało do odmiany, na której nam zależy.

Część sprzedawców wykorzystuje ww. fakt, starając się nam wcisnąć krótkowłose szczenię jako owczarka niemieckiego długowłosego. Zawyża przez to jego cenę, licząc, że gdy fakt przynależności odmianowej stanie się oczywisty, nabywca przywiąże się już do swojego zwierzaka i go nie odda.

Szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego – uniwersalne wskazówki.

Niezależnie od tego, w jakim celu nabywamy naszego podopiecznego, w pierwszej kolejności postarajmy się go zobaczyć. Istnieje możliwość przygarnięcia czworonoga bez konieczności wcześniejszego kontaktu z nim, niemiej jednak odradzam taką możliwość.

Szczeniak często posiada już zarys swojego przyszłego charakteru, jak też można zauważyć u niego gołym okiem większość dolegliwości. Mając przed zakupem kontakt ze szczeniakiem możemy od razu poczuć też chemię miedzy nami a naszym przyszłym pupilem, a nie ukrywajmy – właśnie ona jest najważniejsza.

Szczeniaka nabywamy, gdy ten ma około 8 tygodni. Pies w tym wieku wchodzi w tzw. „fazę socjalizacji”. Oznacza to, że właśnie w tym wieku nawiązuje on najtrwalsze i najsilniejsze relacje ze swoim otoczeniem i opiekunem. Jeżeli więc zależy nam na mocnej więzi z naszym czworonogiem, dobrze, by był już w tym wieku pod naszą opieką.
Psy w wieku powyżej 3 miesięcy socjalizują się już nieco trudniej. Nie oznacza to, że nie nawiążemy z naszym pupilem dobrych relacji. Nawet dorosły pies może się do nas przywiązać. Psiaki powyżej 3 miesiąca mogą mieć już jednak zakorzeniony swój światopogląd, przez co będziemy musieli poświęcić więcej czasu na ich szkolenie.

Szczeniaki młodsze niż 7-8 tygodni zwykle nie nadają się jeszcze do przygarnięcia. Przed 7-mym tygodniem, dla prawidłowego rozwoju, pies powinien mieć kontakt ze swoją matką i rodzeństwem. W takim wieku dopiero rozwijają się jego zmysły i pisak uczy się orientacji w swoim środowisku.

Jak poznać, czy pies ma około 8 tygodni? Przecież nie ma on tabliczki z napisem „mam dokładnie 2 miesiące”. Czy zaufać właścicielowi?

Jeżeli psa kupujemy u rzetelnego hodowcy, a szczeniak jest rasowy, z identyfikacją nie ma problemu. Każdy czworonóg z hodowli będzie posiadał metrykę urodzenia, w której jest zapisana data jego narodzin.

Bardziej skomplikowanie wygląda sprawa z nabyciem szczeniaka od osoby nieprowadzącej hodowli. Zapewnienia sprzedawcy często mijają się z prawdą. Niemniej jednak, szczenię w wieku około 8 tygodni wykazuje dość charakterystyczne cechy ułatwiające określenie jego wieku.

Ośmiotygodniowy owczarek niemiecki długowłosy wyglądem zaczyna przypominać już dorosłego osobnika – ma on jednak nieproporcjonalnie dużą głowę i krótkie, grube łapy. Długość łapy w tym wieku odpowiada w przybliżeniu wysokości korpusu zwierzęcia, liczonego od podbrzusza to grzbietu. Innymi słowy, łapa powinna stanowić w przybliżeniu połowę wysokości zwierzęcia (nie licząc jego głowy).

W wieku ośmiu tygodniu charakterystyczne są też uszy szczeniaka. W wyraźny sposób nie są one oklapłe, niemniej jednak, nie przypominają sztywnych, stożkowatych małżowin dorosłego osobnika. Są one trochę jak częściowo napompowany balon.

Szczeniaki młodsze niż 8 tygodni są bardzo proste do odróżnienia. Owczarek niemiecki w wieku nie nadającym się jeszcze do jego przygarnięcia, przypomina bardziej niedźwiadka niż dorosłego osobnika swojego gatunku. Jego uszy są oklapłe, a sam psiak wygląda jak kulka puchu albo mały kurczak (jego włosy przypominają raczej pompon nastroszony na wszelkie strony, niż gładki włos układający się w jakimś określonym kierunku).

Co do osobników, które ukończyły już 3 miesiąc życia -mają one już w pełni stojące uszy, a ich kończyny są wyraźnie dłuższe. Z Każdym kolejnym tygodniem zaczynają coraz bardziej przypominać dorosłego osobnika, w naturalnej skali.

Osobowość szczeniaka

Szczeniak, którego wybierzemy, powinien cechować się otwartością, wysokim poziomem energii i towarzyskością. Taki psiak szybko się oswoi. Rokuje to też dobrze, jeżeli idzie o możliwości jego późniejszej tresury czy ułożenia.

Wystrzegajmy się natomiast szczeniaków apatycznych, osowiałych, wycofanych, bojaźliwych lub wykazujących przejawy agresji. Zachowanie takie może świadczyć o chorobie zwierzęcia. Jeżeli natomiast reakcje takie wynikają bezpośrednio z osobowości czworonoga, to będzie sprawiał on problemy z oswojeniem i tresurą, a patologiczne zachowania, bez odpowiedniego wychowania, będą się z czasem pogłębiać.

Zdrowie szczeniaka

Pies, którego szukamy powinien charakteryzować się dobrym zdrowiem.

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób jego poruszania. Czy posiada on jakieś wady postawy? Czy w czasie chodzenia kuleje on bądź się potyka? Czy zachowuje się inaczej niż pozostałe pokazywane nam szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego?

Warto przyjrzeć się bliżej ciału zwierzęcia. Czy występują jakieś infekcje w okolicy oczu, nosa (trufli) lub uszu? Czy zwierzę ma jakieś braki w sierści lub jego sierść jest posklejana/postrzępiona?

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest uzębienie. Zęby powinny być niemal zupełnie białe, przypominające budową uzębienie dorosłego osobnika. Pies nie powinien mieć problemów ze zgryzem. Uzębienie powinno być pełne, bez jakichkolwiek braków.

Zachowując rozwagę jesteśmy w stanie wybrać wiernego towarzysza na całe lata. Przestrzeganie wyżej wskazanych wskazówek zdecydowanie ułatwi taki wybór.

Dodaj komentarz