Najlepsze legowisko dla psa

Wybór odpowiedniego legowiska dla naszego czworonoga to sprawa niebagatelna. Dorosły pies potrafi przespać nawet 14 godzin na dobę, a należy pamiętać, że na swoim posłaniu nie tylko sypia – jest też ono jego azylem, do którego kieruje się w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa. Wylegiwanie się w nim jest też jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu, o ile oczywiście w danym momencie nie ma ochoty na aktywności fizyczne. Jak więc wybrać najlepsze legowisko dla psa?

Niestety nie istnieje coś takiego jak „uniwersalne, najlepsze legowisko dla psa”, gdyż każdy pupil posiada nieco odmienne potrzeby i preferencje. Niemniej jednak , niektóre spośród produktów oferowanych na polskim rynku są bardziej uniwersalne od innych.

Jak wybrać najlepsze legowisko dla psa?

Wybierając odpowiednie legowisko dla podopiecznego powinniśmy rozważyć kilka możliwości i wziąć pod uwagę pewne czynniki. Do najważniejszych z nich należą:

Wielkość psa

To chyba pierwszy aspekt, który przychodzi do głowy podczas rozważań na temat wyboru właściwego posłania.

Dobór odpowiedniego legowiska pod względem wielkości nastręcza zwykle więcej problemów, niż można by się w pierwszej chwili spodziewać. Niestety, zasada „po prostu kup coś, co jest większe i szersze, niż położony na boku pies” nie zawsze się sprawdza. Zbyt duże legowisko co do zasady nie będzie sprawiało naszemu psu większych niedogodności (o ile nie zaistnieją takie dodatkowe czynniki jak np. konieczność zapewnienia dodatkowej ochrony termicznej), niemniej jednak zdarza się, że zbyt duży rozmiar będzie stanowił problem, gdy zaczniemy się zastanawiać, gdzie też owo legowisko postawić.

Istnieje jednak uniwersalny sposób, w który możemy zawczasu ocenić niezbędną wielkość posłania dla naszego pupila.

Zacznijmy od zmierzenia czworonoga. Potrzebujemy dwóch wymiarów. Wysokość od podstawy łap do kłębu oraz długość od pyska do miejsca, w którym rozpoczyna się jego ogon.

Następnie odpowiedzmy sobie na pytanie, czy zamierzamy kupić legowisko wyposażone w ścianki, czy też o płaskiej powierzchni. Jeżeli decydujemy się na model ze ściankami, długość powierzchni nadającej się do spania wynosi 5/6 długości zwierzęcia, natomiast jej szerokość jest równa wysokości zwierzęcia od kłębu do podstawy stóp.

Pies w legowisku ze ściankami zawsze będzie chciał zwinąć się w kłębek wykorzystując naturalne oparcie posłania. Dlatego też nie jest konieczne zapewnienie aż takiej ilości miejsca, jak w przypadku modeli bez ścianek.

Jeżeli chcemy zakupić posłanie płaskie, to powinno być ono o jakieś 20% większe niż rozmiary psa. Na tego typu legowisku pies musi mieć możliwość wyciągnięcia się, gdyż nie posiada ono oparcia.

Preferowany kształt legowiska

Na rynku można spotkać legowiska dla psów w niemal każdym kształcie. Najbardziej popularne są jednak prostokątne, okrągłe oraz owalne. To właśnie spośród tych 3 modeli polecam dokonać wyboru, gdyż najłatwiej obliczyć ich rzeczywistą powierzchnię użytkową, a tym samym – zadbać o odpowiedni rozmiar dla pupila.

Jeżeli obawiamy się, że nasze mieszkanie nie pomieści dużego legowiska, koniecznie zdecydujemy się na takie w kształcie prostokątnym. Łatwo je ustawić oraz zapewnia maksymalną powierzchnię do wylegiwania się w stosunku do swoich rozmiarów.

Legowisko ze ściankami bądź płaskie

Płaskie legowiska zwykle zajmują więcej miejsca niż te ze ściankami. Kwestia wyboru między tymi dwoma opcjami zależy zwykle od preferencji pupila oraz właściciela. Co do zasady jednak – czym mniejszy pies, tym bardziej skorzysta na ściankach legowiska. Szczególnie wśród ras małych dają one dodatkowe poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwiają utrzymanie zwierzęcia w odpowiedniej temperaturze dzięki lepszej izolacji termicznej.

Twardość

Podobnie jak materace wykorzystywane w naszych łóżkach, tak i psie legowiska różnią się między sobą twardością. Część jest miękka jak wypełniona pierzem poduszka. Inne są sztywne niemal niczym drewno.

Decydując się na dobrnie odpowiedniej miękkości, ponownie należy się kierować przede wszystkim rozmiarami zwierzęcia. Czym mniejszy pies tym bardziej miękkie posłanie. Większe czworonogi mogą się dosłownie zapadać pod wpływem własne masy w posłaniach o mniej zwartej strukturze. Wpływa to nie tylko na wygodę pupila, ale także na trwałość samego posłania.

Wytrzymałość

Wytrzymałość materiału ma kluczowe znaczenie dla długowieczności legowiska. Tkanina, której nie da się łatwo rozciąć czy rozerwać zębami sprawi, że rzadziej będziemy musieli sięgać do portfela celem nabycia nowego posłania.

W tym przypadku również kryterium wyboru powinna być wielkość zwierzęcia. Czym większy pies, tym potrzebny mocniejszy materiał. Wraz ze wzrostem gabarytów zwierzęcia zwiększa się również jego siła oraz wielkość zębów i pazurów. Duży pies jest w stanie delikatne posłania rozerwać nawet w sposób przypadkowy.

Inne czynniki

Podczas doboru odpowiedniego legowiska dla czworonoga możemy kierować się również dodatkowymi elementami. Do najważniejszych z nich należą:

Konieczność zapewnienia prawidłowej temperatury

Jeżeli nasza podłoga jest zawsze zimna i obawiamy się wychłodzenia podopiecznego możemy zdecydować się na posłanie na podwyższeniu (odizolowane od podłoża).

Gdy pies należy do ras podatnych na wychłodzenie może przydać się również leże zadaszone.

Wiek zwierzęcia

Jeżeli pies będzie jeszcze rósł warto zawczasu zakupić nieco większe posłanie.

Dolegliwości

Weterynarz może poradzić nam zakup konkretnego rodzaju posłania, które będzie odpowiednie dla psa z problemami zdrowotnymi.

Najlepsze legowiska dla psa

Skoro omówiliśmy już, w jaki sposób prawidłowo wybrać najlepsze legowisko dla psa przyjrzyjmy się w jaki sposób prezentują się dostępne w Polsce modele. Wybrane przykłady są bardzo różnorodne i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Lista ta stanowi znakomitą pomoc dla osób chcących wybrać najlepsze legowisko dla psa. Jeżeli któryś modle spodoba się na tyle, że zaistnieje potrzeba jego natychmiastowego zakupu – żaden problem. Wystarczy kliknąć w link znajdujący się przy opisywanym egzemplarzu, który umożliwi zapoznanie się z aktualną ceną, dostępnością oraz oczywiście, umożliwia sam zakup.

Legowisko, które powinno spodobać się przede wszystkim małym psom oraz ich właścicielom. Model ten dostępny jest również w większych rozmiarach, chociaż w mojej ocenie na prezentowanej tu liście znajdują się legowiska, które lepiej spełnią swoje zadanie w przypadku większych ras.

Zobacz też: https://owczarekniemieckidlugowlosy.pl/transplantacja-wlosow-najwazniejsze-informacje-o-zabiegu/

Dodaj komentarz