Owczarek niemiecki długowłosy – żywienie

Czym Karmić psa? Dieta naszego pupila powinna być zawsze dostosowana do jego trybu życia i wieku. We wpisie zatytułowanym „Owczarek niemiecki długowłosy – żywienie”  zajmiemy się dietą zdrowego, dorosłego osobnika. Dieta szczeniąt, suk w ciąży, psów w podeszłym wieku oraz dotkniętych chorobami wygląda w sposób nieco odmienny – nie chciałbym jednak narażać Cię na czytanie wpisu ciągnącego się przez kilkanaście stron, więc do tej tematyki powrócimy już niebawem i zostanie jej poświęcony osobny artykuł.

Jeżeli chodzi o aspekt odżywiania naszego pupila, to istotne są trzy elementy: to co mu podajemy (czym karmić psa), w jakich ilościach oraz aspekty techniczne związane z żywieniem (częstotliwość, miejsce karmienia, etc. – jak karmić psa).

Owczarek niemiecki długowłosy żywienie – Ilość podawanego pokarmu

Zanim odpowiemy na pytanie, czym karmić psa, zacznijmy od ilości kalorii, jakie powinien spożywać nasz pupil.

Kalorie to nic innego jak ilość energii, którą dostarczy żywność naszemu psu. Zbyt niska ilość będzie powodować niedożywienie, zbyt wysoka – otyłość. Psu powinno się dostarczać więc optymalną ilość kalorii.

Jaka ilość kalorii jest optymalna dla owczarka niemieckiego długowłosego? Zależy to od masy psa oraz jego trybu życia. Zwykle wartość ta jest szacowana na 50 Kcal na 1 kg masy ciała psa. Ponieważ waga dorosłego owczarka niemieckiego długowłosego waha się od 20 kg do 35 kg, to należy mu podawać odpowiednio od 1000 Kcal do 1750 Kcal dziennie. To jednak dane szacunkowe i należy do niech podchodzić ostrożnie. Poniżej przedstawiam pewną analogię.

Wyobraźmy sobie dwóch właścicieli pojazdów marki Skoda. Jedne z nich jest akwizytorem, wykorzystującym swój pojazd do poruszania się po terenie całej Polski. Drugi natomiast pracuje w domu, a swój samochód wykorzystuje jedynie okazjonalnie, do zrobienia raz w tygodniu zakupów.

Teraz wyobraźmy sobie poradnik, w którym „specjalista” od samochodów marki Skoda napisał, że do pojazdu tego należy wlewać 20 litrów benzyny dziennie, bo to „najbardziej optymalna, uśredniona dawka”. Efekt będzie taki, że właściciel nr. 1 będzie przelewał poziom swojego baku każdego dnia, właściciel nr. 2 będzie natomiast regularnie zatrzymywał się w szczerym polu.

Każdy widzi absurd tej sytuacji w odniesieniu do samochodów. Nie dostrzega jednak tej oczywistości w odniesieniu do swojego pupila. A przecież żywność jest dla psa niczym więcej niż paliwo dla samochodu.

Pamiętajmy, że ilość koniecznych kalorii będzie zależeć zawsze od zużycia energii. Co więcej, ten sam pies jednego dnia spali więcej kalorii, innego mniej.

Podane 50 Kcal na kg masy ciała należy wiec traktować tak, jak przytoczoną w przykładzie „optymalną, uśrednioną dawkę”. Jeżeli nasz pies waży 35 kg, natomiast cały dzień spał a wieczorem odbył 5 minutowy spacer, to może mu wystarczyć nawet 700 Kcal – 800 Kcal. Jeżeli natomiast 20 kg filigranowa wilczyca będzie nam towarzyszyć przez 8 godzin podczas spacerów i zabaw w lesie, to może potrzebować i 4000 Kcal. Warto więc dostosowywać dawkę i wartość energetyczną pokarmu do ilości energii, jaka zużył nasz pupil danego dnia.

Owczarek niemiecki długowłosy żywienie – Techniki karmienia

Odpowiedź na pytanie „jak karmić psa?”, jest równie ważna, jak odpowiedź na pytanie „czym karmić psa?”.To, w jakiś sposób karmimy naszego psa, zawsze zależy od jego osobistych przymiotów i preferencji. Nie ma jakiejś jednej, „na sto procent właściwej” techniki. Istnieją jednak pewne uniwersalne wskazówki.

Zacznijmy jednak od przyjrzenia się podstawowym, najczęściej stosowanym sposobom karmienia.

Zazwyczaj spotykamy się z trzema taktykami dotyczącymi żywienia naszego czworonoga. Pierwszą jest karmienie go o stałych, określonych porach. Drugą jest udostępnienie zwierzęciu stałego dostępu do pokarmu. Trzecią, najbardziej popularną, jest mieszkanka obu powyższych – zwykle w formie przygotowania psu raz dziennie solidnego posiłku i udostępnienie mu przez resztę dnia suchego pokarmu.

Można się spotkać z dość mocno zróżnicowanymi opiniami na temat tego, który z powyższych sposobów jest właściwy. Niemniej jednak, opierając się na swojej wiedzy, dotychczasowych doświadczenia i obserwacjach, stoję na stanowisku, że należy zdecydować się na metodę pierwszą lub drugą, w żadnym jednak razie nie stosować techniki mieszanej. Oto moja argumentacja:

Jeżeli decydujemy się na to, by pies jadł tylko w określonych przez nas porach dnia, zyskujemy całkowitą kontrolę nad przyjmowaną przez niego ilością kalorii (o ile oczywiście nie podjada, np. odpadków).

Jeżeli udostępnimy psu całodobowy dostęp do pożywienia, to w utrzymaniu właściwej masy czworonoga wyręczy nas matka natura. Czy widziałeś kiedyś na jakimś filmie dokumentalnym otyłego wilka? Jak myślisz, dlaczego wszystkie wilki maja właściwą posturę i nie tyją? Czy polują tak nieudolnie, by schwytać jedynie tyle zwierza, ile jest potrzebne do ich przetrwania? Śmiem wątpić.

Wilki często potrafią upolować zwierzęta kilkukrotnie od nich większe. Czy gdy upolują sarnę, jedzą aż pękną? Nie. Jedzą tak długo, aż nie zaspokoją głodu, a potem zostawiają resztki zdobyczy. Matka natura zaprogramowała je tak, by się nie przejadały. To samo tyczy się psów, o ile zapewni się im nieograniczony dostęp do pożywienia i warunki bytowania zbliżone do naturalnych.

Czemu, w mojej ocenie, mieszany sposób karmienia jest taki zły? Wynika to z prostej reakcji psychologicznej zwierzęcia.

Pies, mając suchą karmę (czy inną stale dostępną żywność) będzie jadł, gdy tylko stanie się głodny. Podawane osobno danie główne jest jednak dla naszego pupila zawsze wydarzeniem. Nie chodzi tu o same walory smakowe.

Pies wie, że jeżeli nie zje posiłku, to ten zniknie z jego miski. Nawet, gdy jest najedzony, rzuci się na miskę z daniem głównym i zje je, chociażby na siłę. Stosowanie metody mieszanej jest więc najlepszym sposobem, by wywołać u naszego pupila zaburzenia odżywiania i doprowadzić go do otyłości. Serwowanie posiłków w takiej formie włypnie negatywnie na zdrowie czworonoga, niezależnie od tego czy wiemy czym karmić psa.

Owczarek niemiecki długowłosy żywienie – Inne aspekty techniczne dotyczące karmienia

Pies, o ile sytuacja na to pozwala, powinien być karmiony w tym samym miejscu, w spokojnych warunkach. W czasie spożywania posiłku nie należy naszemu pupilowi przeszkadzać. Wilki w naturalnym środowisku potrafią walczyć miedzy sobą o pokarm, nasze zaczepki mogą więc zostać przez pupila odebrane jako próba pozbawienia go posiłku.

Jeżeli decydujemy się na karmienie jedynie w określonych porach dnia, to starajmy się posilać naszego pupila raz do dwóch razy dziennie. Jeżeli robimy to raz dziennie, najlepszą pora jest wieczór, tuż po ostatnim tego dnia spacerze. Nie chcę podawcą konkretnych godzin, ponieważ każdy właściciel, jak i każdy pies ma nieco inny tryb życia.
Jeżeli stosujemy podawanie posiłku dwukrotnie w ciągu doby, pierwszy posiłek zaplanujmy po pierwszym spacerze, a jeżeli pies wychodzi na spacer wiele razy w ciągu dnia, to po spacerze w godzinach południowych.

Przemiana materii u naszego pupila następuje nieco inaczej niż u nas. Zdrowy pies przy zbalansowanej diecie nie ma potrzeby wypróżnienia się tuż po posiłku. Preferuje on natomiast wypoczynek i ten starajmy się mu zapewnić. Dlatego też karmimy pupila po, a nie przed spacerem.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na umożliwienie czworonogowi swobodnego dostępu do karmy, sprawmy, by jego miska nie znajdowała się tuż przy miejscu, w którym zwykle przebywa, czy w miejscu, w którym sypia. Miska powinna znajdować się takiej odległości od ww., by pies musiał podchodząc do niej trochę się wysilić.

Pod tym względem psy są podobne do nas. Jeżeli przysmaki będą miały tuż pod nosem, to zaczną podjadać, nawet, gdy nie są tak naprawdę głodne. Jeżeli umiejscowimy miskę w takim oddaleniu od psa, by nie mógł jej zobaczyć, oraz, by nie kusiła go ona zapachem, to posilać będzie się jedynie, gdy zgłodnieje.

Owczarek niemiecki długowłosy żywienie – Czym karmić psa?

To, czym karmić psa, niestety jest sporą zagwozdką. Łatwo odpowiedzieć na pytanie, czym psa karmić nie należy. Nie jest też szczególnym wyzwanie określenie, ile kalorii powinien on spożywać. Niemniej jednak wskazanie, co rzeczywiście powinno trafiać do miski naszego pupila, jest sporym problemem.

W naturalnych warunkach przodkowie psów posilali się w głównej mierze mięsem. W okresach, gdy mięso nie jest dla nich dostępne, posiłkują się roślinnością. Regularnie zjadają też niektóre rodzaje traw, co ułatwia im trawienie.

Nie jest tajemnicą, że dieta owczarka niemieckiego długowłosego, który ma w sobie więcej wilczej krwi (a przynajmniej świeższej i czystszej), niż pozostałe psie rasy(poza wilczakami), dieta ta powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej.

Niestety, w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie zapewnić czworonogowi w całości naturalnej diety (no, chyba, że stać nas na posilanie naszego podopiecznego świeżą dziczyzną). Na szczęście, istnieje wiele sposobów, by zapewnić naszemu czworonogowi właściwe substancje odżywcze w odpowiednich proporcjach.

Dieta naszego pupila powinna się składać z żywności przygotowywanej specjalnie dla naszego czworonoga oraz gotowych karm. Karmy dla psa są tak komponowane, by zapewnić mu wszelkie niezbędne składniki mineralne. Nasze kompozycje mają natomiast przede wszystkim urozmaicać dietę pupila.

Jak ma mieć się proporcja podawanej karmy do serwowania przygotowywanych posiłków? Nie ma na to jednej, prawidłowej odpowiedzi. Wszystko będzie zależeć od trzech czynników: tego ile mamy czasu, ile mamy pieniędzy oraz od upodobań naszego podopiecznego. Musimy zastosować metodę prób i błędów, obserwując, co najbardziej smakuje naszemu podopiecznemu, oraz jakie wywiera to skutki na jego formę.

Jeżeli chodzi o gotowe karmy, to do dyspozycji mamy zarówno te mokre, jak i te suche. Warto na początku zakupić kilka karm, i zobaczyć, która będzie najbardziej smakować naszemu psu. Same czworonogi mają bardzo różne preferencje co do walorów smakowych. W przypadku niektórych gust będzie się zmieniał i co jakiś czas będzie konieczna wymiana karmy na inną. Część czworonogów zostanie natomiast wierna jednej marce przez całe życie.

O ile karmę dobrać stosunkowo łatwo, to więcej problemów nastręcza dobranie samodzielnie przygotowanych posiłków. W tym miejscu konieczne jest jednak słowo wyjaśnienia. Mówiąc o „serwowaniu samodzielnie przygotowywanych posiłków” nie mam na myśli podawania psu resztek ze stołu, czy nawet tradycyjnie rozumianego gotowania. Pies powinien dla własnego dobra jeść produkty, które są jak najbardziej naturalne. Najlepiej surowe.

Chociaż nie zachęcam do gotowania, to jednak przed podaniem psu surowego jedzenia najlepiej je wcześniej wyparzyć.

Podstawą przygotowywanych przez nas posiłków będzie oczywiście surowe mięso. Nie bójmy się jednak o nasze portfele. Nie musimy kupować części zwierząt, które w normalnych okolicznościach wybralibyśmy dla siebie.

Naszemu psu zasmakują relatywnie tanie elementy zwierząt. W pierwszej kolejności powinniśmy psu podawać wnętrzności. Nasz owczarek będzie nam bardzo wdzięczny za wątroby, nerki, serca czy żołądki nabyte u rzeźnika.

Możemy tez podawać elementy zawierające chrzęści czy kości – nasz pies z łatwością je spożyje. Co więcej, będzie z tego powodu bardzo zadowolony, a my nie będziemy musieli wydawać fortuny.

Jeżeli chodzi o kości i fragmenty zwierząt je zawierające – pamiętajmy, by ich nie gotować. Rozgotowane kości potrafią być łamliwe, przez co ich końce staja się ostre. To natomiast może powodować uszkodzenia przewodu pokarmowego.

O ile nie musimy kupować mięs drogich, o tyle nie kupujmy byle czego. Mięso, które podamy psu może być tanie – nie może być jednak zepsute czy złej jakości.
Wystrzegajmy się też tłustych mięs. Mięso podawane psu powinno być możliwie chude.

Odradzam podawania produktów roślinnych, chyba że nasz weterynarz wyraźnie nam to zalecił.

Dobrym pomysłem jest podawanie naszemu czworonogowi surowych jajek (przed podaniem wyparzonych). Składniki zawarte w jajkach nadają połysku sierści naszego podopiecznego, co jest szczególnie istotne w przypadku owczarka niemieckiego długowłosego.

Dobieranie diety dla psa nie jest zadaniem łatwym. Podobnie jak w przypadku ludzi, chociaż każdy z łatwością może poznać zalecenia, to ich zastosowanie zawsze bezie ograniczone trybem życia, funduszami i preferencjami jedzącego. Przy odrobinie cierpliwości jesteśmy jednak w stanie zapewnić naszemu pupilowi dietę, która korzystnie wpłynie na jego zdrowie, jak również będzie mu smakować.

Zobacz też: https://owczarekniemieckidlugowlosy.pl/transplantacja-wlosow-najwazniejsze-informacje-o-zabiegu/

Dodaj komentarz