Mały owczarek niemiecki długowłosy w Twoim domu – o czym powinieneś pomyśleć, zanim przygarniesz owczarka niemieckiego długowłosego?

Przygarnięcie nowego czworonożnego członka rodziny to nie lada wyzwanie. Nawet mały owczarek niemiecki potrafi zdecydowanie zamieszać w życiu naszym oraz w życiu pozostałych domowników, a szybko wyrośnie na dużego, dorodnego psa. Czy oby na pewno jesteśmy gotowi na takie zamieszanie?

Wiem, że się powtarzam, ale napiszę to jeszcze raz. Pies to nie zabawka. Żadne zwierzę to nie zabawka. Czworonóg jest żywą istotą, która zwiąże się z nami emocjonalnie. Będzie nas wyczekiwać, gdy będziemy wychodzić z domu. Będzie za nami tęsknić, gdy znikniemy z jego otocznia na dłużej. Będzie nam ufał, bronił nas i będzie nam posłuszny. Nie można mu wyłączyć baterii i odłożyć na półkę, gdy tylko minie nam pierwsza nim fascynacja.

Piszę to, ponieważ wiele osób wciąż podchodzi do zakupu pupila ze zdumiewającą łatwością i zupełnie lekkomyślnie, kierując się zasadą „jakoś to będzie”. Niestety, często w takich sytuacjach pies jest oddawany do schroniska, a czasami także okrutnie porzucany, gdy tylko w ręce dotychczasowego właściciela wpadnie nowy obiekt westchnień, w postaci konsoli czy płaskiego telewizora.

Ludzie często zakładają, że przecież nic nie stanie się, gdy pies zostanie oddany do schroniska po kilku miesiącach od jego przygarnięcia. Pies jest przecież młody, zdrowy i na pewno ktoś go przygarnie, prawda? Otóż nie.

Nie jest tajemnicą, że największym wzięciem cieszą się puszyste, niezdarne szczeniaki, o wielkich oczach i grubych, niezdarnych łapkach. Gdy tylko osiągną wiek kilku miesięcy, coraz mniejsza ilość osób jest zainteresowana ich przygarnięciem.

Oddając psa narażamy go też na znaczny stres. Psy bardzo przywiązują się do ludzi i mimo, że z czasem potrafią pokochać nowego właściciela, bardzo cierpią z powodu rozłąki z ich pierwotnym opiekunem.

Jeżeli więc decydujesz się na to, by mały owczarek niemiecki długowłosy trafił do Twojego domu, a jesteś osobą odpowiedzialną, podejmujesz decyzję, że zostaniesz jego opiekunem do samego końca, Twojego lub jego (jakby ujął to Franz Maurer).

Przygarnięcie psa to zobowiązanie na całe lata. Jak więc rozsądnie ocenić, czy powinniśmy się na to zdecydować? Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny o kolejnego, czworonożnego członka.

Czy masz doświadczenie ze zwierzętami?

Czy zajmowałeś się kiedyś jakimkolwiek zwierzakiem, najlepiej psem? Wiesz czego się spodziewać? Brak doświadczenia w opiece nad zwierzętami jest sporą przeszkodą, przy podjęciu decyzji o nabyciu pupila. Możemy nie być przygotowani na cykl życia naszego czworonoga, który wymagać będzie od nas stanowczości, regularnych spacerów i karmienia, jak również okazjonalnych wizyt u weterynarza.

Czy ktoś z domowników jest uczulony na psią sierść?

Pamiętajmy, że przebywanie z owczarkiem niemieckim długowłosym 24 godziny na dobę narazi nas oraz pozostałych domowników na stały kontakt ze zrzucaną przez niego sierścią. Jeżeli któryś z domowników jest na nią uczulony – mamy problem. Leki przeciw uczuleniom niestety mogą nie sprawdzić się na dłuższą metę, staniemy więc przed dylematem, czy dla dobra rodziny nie pozbyć się pupila. Zanim podejmiemy więc decyzję o tym, by mały owczarek niemiecki długowłosy zagościła w nasze progi, przypomnijmy sobie, czy któryś z domowników nie wykazywał dziwnych objawów, typu katar, kichanie, zaczerwieniania czy opuchlizna, gdy w pobliżu przebywało zwierzę futerkowe.

Czy przemyśleliśmy decyzję o tym, by mały owczarek niemiecki długowłosy stał się członkiem naszej rodziny?

Mały owczarek niemiecki długowłosy jest zwierzęciem, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Każdemu mięknie serce, gdy zobaczy czarno-brązową czworonożną puchatą kulkę, która niezdarnie stara się pochwycić toczącą się po ziemi piłkę.

Nigdy nie należy podejmować jednak decyzji o zakupie impulsywnie, niezależnie jak piękny jest szczeniak, którego właśnie oglądamy. Zakup powinniśmy przemyśleć ze znacznym (najlepiej kilku miesięcznym) wyprzedzeniem. Chodzi o to, by przy zakupie kierował nami rozsądek, a nie emocje.

Czy jesteś maniakiem czystości?

Każdy, kto przygarnia owczarka niemieckiego, powinien mieć racjonalny poziom tolerancji na brud. Mały owczarek niemiecki długowłosy nie raz umorusa swoje cudne, długie futro w błocie czy wytarza się w truchle zdechłej wiewiórki. Zdarzą się też sytuacje, gdy przychodząc mokry do domu bez namysłu strzepnie zalegającą na nim wodę bezpośrednio na nasz świeżo wyprany dywan. Wspominałem już, że dość często zdarza mu się linieć? Nie można też zapomnieć o tym, że w czasie swojej wczesnej młodości, jak również w okresie jesieni życia może mieć problemy ze „zdążeniem na czas do toalety”, co będzie skutkować załatwienie potrzeby fizjologicznej w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Nie ma więc sposobu, by posiadacz owczarka niemieckiego długowłosego utrzymał jego otoczenie w warunkach zupełnie sterylnych.

Czy jesteś przygotowany na to, że twój pies nie sprosta twoim ambicjom?

Pies, który reaguje na każdą komendę, jest wiernym towarzyszem zabaw, a co rano przynosi nam w pysku gazetę i kapcie, jest dumą swojego właściciela. Niestety, nie każdego czworonoga da się idealnie wytrenować i ułożyć. Przed zakupem musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy kochać naszego psa również w sytuacji, jeżeli nie będzie on posłusznie podawał łapy na nasze żądanie, czy na komendę „pies zdechł” będzie jedynie wpatrywał się w nas z przekrzywionym łbem.

Czy pytałeś o opinię pozostałych domowników?

Czy któraś z osób z Tobą zamieszkujących ma jakieś obiekcje co do przygarnięcia czworonoga? Ma jakieś przykre doświadczenia? Opieka nad owczarkiem niemieckim długowłosym w pojedynkę potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, czy pozostali domownicy zajmą się naszym pupilem, gdy my będziemy w pracy, albo gdy z różnych przyczyn, nie będziemy w stanie wyjść z nim na spacer.

Czy masz w domu inne zwierzęta?

Owczarek niemiecki długowłosy posiada zarówno instynkty łowcze, jak również pasterskie. Istnieje więc szansa, że gdy tylko trafi do naszego domostwa, zacznie zaganiać naszych pozostałych pupili, albo też na nich polować. Osobiście znałem przypadki, gdzie przygarnięcie owczarka skutkowało zjedzeniem przez niego papugi…

W większości przypadków owczarek niemiecki zaprzyjaźni się z pozostającymi z nim we wspólnym domostwie zwierzakami i to niezależnie od gatunku. Musimy jednak pomyśleć o tym, czy w przypadku, gdy jednak owa przyjaźń się nie zawiąże, będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym podopiecznym.

Czy w domu przebywa małe dziecko, osoba w podeszłym wieku lub osoba poważnie chora?

Pamiętajmy, że już po roku od zakupu nasz czworonóg może ważyć nawet 40 kilogramów. Może on jednak w pełni nie zdawać sobie sprawy ze swojej siły, i podczas zabaw wskoczyć na któregoś z domowników czy zwyczajnie go staranować. Czy będziesz w stanie zapobiec takiej sytuacji, np. odpowiednio separując pupila od osób mogących ucierpieć wskutek jego siły i ruchliwości?

Czy dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu?

Żadna znana mi rasa psa nie posiada niestety przycisku, którym można włączyć lub wyłączyć jej przedstawiciela. Oznacza to, że w chwili, gdy będziemy mieć na głowie nawał obowiązków, dalej będziemy musieli poświęcić spory kawałek naszego dnia na utrzymaniu naszego pupila w dobrej kondycji.

W praktyce może okazać się, że będziemy zmuszenie wstawać o piątej rano, by wyprowadzić naszego podopiecznego na spacer oraz przygotować dla niego posiłek na dalszą część dnia. Owczarek niemiecki wymaga długich, intensywnych spacerów, zwykle kilka razy dziennie. Trzeba go też czesać, bawić się w nim, oraz zajmować się jego treningiem. Może okazać się, że 3-4 godziny naszego dnia zostaną poświęcone na czynności pozostającej w bezpośredniej relacji z naszym pupilem.

Czy mieszkasz w miejscu przyjaznym dla owczarka niemieckiego długowłosego?

Czy w najbliższej okolicy znajduje się miejsce, w którym OND będzie mógł swobodnie pobiegać bez smyczy? Czy znasz innych pobliskich właścicieli psów, z którymi twój pupil będzie mógł się zaprzyjaźnić? Czy w zajmowanym przez Ciebie mieszkaniu/domu właściciel/wspólnota mieszkaniowa wyrażają zgodę (a przynajmniej nie mają obiekcji) co do trzymania psa?

Czy posiadasz odpowiednią ilość pieniędzy?

Zajmowanie się psem nie należy do zajęć tanich. Najbardziej regularnym wydatkiem będzie żywienie Twojego pupila. Niestety, jeżeli chcesz go utrzymać w dobrej kondycji, nie możesz ograniczyć się do podawania mu najtańszej suchej karmy znalezionej na Allegro. Pokarm będzie musiał być zróżnicowany i dobrej jakości, co będzie trochę kosztować.

Do tego dochodzą wizyty u weterynarza. Obowiązkowe szczepienia, wizyty w czasie chorób zwierzęcia. NFZ niestety Ci tego nie zrefunduje.

Zwierzak będzie potrzebował też akcesoriów i zabawek – szczotek, kojca, misek, szamponu, etc.

Dodajmy do tego wydatki nieprzewidziane. Mały owczarek niemiecki długowłosy (szczególnie pozostawiony w samopas) miewa czasami oryginalne pomysły. Znacznie bardziej wyrafinowane, niż da się to przewidzieć. Może rozszarpać twoją nową kanapę. Może wywrócić nowy telewizor. Może także wykopać dół o średnicy 2 metrów, w miejscu, w którym wczoraj posadziłeś drogie kwiaty.

Jeżeli nie wierzysz, że nawet ułożony pies może mieć głupie pomysły, zapytaj któregokolwiek z posiadaczy tej szlachetnej rasy – uraczy Cię wieloma ciekawymi historiami. Sam mogę przytoczyć Ci jedną, z perspektywy czasu dość zabawną.

Pamiętam, jak jeszcze za czasów mojego dzieciństwa, mój ojciec zdecydował się samodzielnie złożyć zamówione przez siebie drewniane krzesła. Krzesła miały być chlubą salonu i można było je poskładać używając jedynie specjalnie przeznaczonego do tego celu kleju. Traf chciał – klej ten w swoim składzie miał zmielone kości zwierzęce. Krzesła zostały posklejane i pozostawione na noc, by wyschnąć. Niestety, nasz owczarek (a w zasadzie „owczarka”) wyczuł słodką woń kleju i postanowił skrupulatnie obgryźć nowe meble dokładnie w miejscach, gdzie były one klejone…..

Czy jesteś w dobrej kondycji?

OND to nie kanapowiec. 30 minut spaceru w ciągu dnia to dla niego zdecydowanie za mało. Czy jesteś więc gotów chodzić z nim codziennie do parku, rzucać piłkę, czy biegać po lesie? Nawet mały owczarek niemiecki czy pies w sędziwym wieku będzie potrzebował każdego dnia przynajmniej 5 kilometrowego spaceru (wolnym truchtem pokonanie takiego dystansu zajmie nam około 30 minut). Dorosły osobnik wymaga jednak znacznie dłuższych dystansów, nie wspominając o koniczności zapewnienia mu również innych aktywności.

Zanim mały owczarek niemiecki długowłosy zawita w twoje progi, przemyśl dwa razy wszystkie za i przeciw związane z tą sytuacją. W ten sposób uchronisz psa przed koniecznością oddania go do schroniska, która to konieczność zwykle jest owocem nieprzemyślanych, spontanicznych decyzji.

Dodaj komentarz