Jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego?

Wiedza dotycząca tego jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego jest równie istotna jak ta, czym go karmić. To właśnie w okresie szczenięcym kształtują się przyszłe nawyki żywieniowe psa. To także w tym czasie jest on narażony na powstanie niedoborów pokarmowych. Jak więc ustrzec się błędów?

Jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego w wieku poniżej 4 tygodni, który nie ma dostępu do mleka matki?

Do ukończenia 3-4 tygodnia życia szczeniaki owczarka niemieckiego odżywiają się wyłącznie mlekiem matki i nie powinny być w żaden sposób dokarmiane. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, gdy z jakiegoś powodu szczeniak i jego matka zostaną rozdzielone, matka odrzuci szczeniaka lub suka nie produkuje wystarczającej ilości mleka.

W takiej sytuacji musimy sięgnąć po zamiennik, jakim jest specjalne mleko dla szczeniąt.

Jeżeli matka szczeniąt jest obecna, ale z jakiegoś powodu nie produkuje mleka bądź wytwarza je, ale w zbyt małej ilości, przed karmieniem szczeniaka musimy się dodatkowo przygotować.

Suka tuż po porodzie często bywa dość zazdrosna o swoje młode. Nie lubi, gdy są one od niej odbierane. Może się nawet zdarzyć, że w przypadku, gdy wyczuje na nich obcy zapach, odrzuci je bądź będzie okazywać wobec nich agresję.

Ponieważ rola matki nie ogranicza się tylko do karmienia, zróbmy wszystko, by nie naruszyć delikatnej relacji matka – szczeniak.

Przed karmieniem szczeniaka należy dokładnie umyć ręce. Najlepiej bezzapachowym mydłem. Do tego celu znakomicie nada się mydło potasowe, gdyż zwykle nie jest wzbogacane o żadne składniki chemiczne o ostrym zapachu. Jeżeli mamy jednak bezwonne mydło fosforowe (czyli standardową kostkę mydła, którą możemy dostać w sklepie), nada się ono niemal równie dobrze.

Umytymi rękoma należy najpierw pogłaskać sukę tak, by na naszych dłoniach pozostał jej zapach. Dopiero w tym momencie możemy łagodnie odebrać jej szczeniaka.

Wiele osób podczas karmienia ma odruch trzymania psiaka w taki sam sposób, jak trzymałoby niemowlę (twarzą do góry). Dla naszych szczeniaków bardziej naturalną pozycją jest jednak leżenie w czasie karmienia na brzuszku – i tak właśnie starajmy się je karmić.

Upewnijmy się, by podawane mleko było w temperaturze 38 stopni Celsjusza.

Mleko podajemy w butelce ze smoczkiem.

Przed każdym podaniem mleka butelkę i smoczek należy wysterylizować (wyparzyć w gorącej wodzie).

Po nakarmieniu szczeniak powinien zostać odstawiony w miejsce, z którego został zabrany.

Szczeniaki należy karmić co 2-3 godziny. Powinny pić tyle mleka, ile tylko zechcą. Słabsze szczenięta powinno się karmić co 30 minut aż do momentu, gdy te odzyskają siły.

Jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego, który ukończył 4 tydzień życia?

Począwszy od 3-4 tygodnia życia szczeniaka powinien on zacząć otrzymywać podawane przez nas jedzenie. W tym okresie, aż do ukończenia 6-7 tygodni, szczeniak powinien mieć jednocześnie dostęp do mleka matki.

Początkowo szczeniak powinien być karmiony 5 razy dziennie.

Po ukończeniu 3 miesiąca życia powinien otrzymywać od 3 do 4 posiłków dziennie.

Po ukończeniu 6 miesiąca posiłki powinny być zredukowane do 2 – 3 dziennie.

Po upływie kolejnych paru miesięcy pies powinien otrzymywać (podobnie jak dorosły osobnik) już tylko 1-2 posiłki dziennie.

Jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego – dodatkowe informacje

Niezależnie od wieku, szczeniak powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Woda powinna być podawana w misce (ja preferuję metalowe ze względu na fakt, że łatwiej się je czyści, w szczególności łatwiej usunąć osad) ustawionej nieopodal miski z żywnością.

Temperatura wody w misce powinna być w temperaturze pokojowej bądź nieco niższa.

Posiłki podajemy w misce, która powinna być ustawiona w takim miejscu, by szczeniak nie był rozpraszany w czasie posiłku. Warto umieścić miskę tak, by łatwo było posprzątać resztki niedojedzonej karmy.

Szczeniakowi, szczególnie w początkowym okresie, najlepiej podawać karmy mokre. Jeżeli dysponujemy jednak karma suchą przeznaczoną dla szczeniąt, powinniśmy rozrobić ją z wodą, tak, by miała półpłynny stan.

Wraz z upływem czasu zmniejszamy proporcje wody w mieszance z karmą, tak, by psiak po ukończeniu 2 miesiąca życia został już przyzwyczajony do całkiem suchej karmy.

Starajmy się karmić szczeniaka zawsze w tych samych godzinach. W ten sposób nauczymy go rutyn, jakie panują w naszym domu, i nie będzie on dopominał się żywności w innych porach.

Po tym, gdy szczeniak się posili, należy usunąć bądź opróżnić miskę tak, by psiak nie podjadał między posiłkami. Pozostawiając mu możliwość łasuchowania bez nadzoru możemy sprawić, że będzie miał w dorosłym życiu problemy z nadwagą.

Dodaj komentarz