Ile żyje owczarek niemiecki długowłosy?

Zależnie od źródła można natrafić na dość rozbieżne informacje dotyczące tego, ile żyje owczarek niemiecki długowłosy. Długość życia owczarka niemieckiego jest szacowana na 10 do 13 lat. Niektóre pozycje książkowe podają nawet, że szacowany żywot osobników tego gatunku wynosi od 8 do 10 lat (jak np. „Owczarek niemiecki” wydawnictwa Galaktyka).

Długość życia owczarka niemieckiego długowłosego nie odbiega jednak od tej szacowanej dla jego krótkowłosych kuzynów. Mutacja powodująca pojawienie się długiego włosa okrywowego pozostaje bez związku z ogólną kondycją zwierzęcia, tym samym, nie ma wpływu na zwiększenie śmiertelności osobnika.

Opierając się zarówno na własnym doświadczeniu, jak i przede wszystkim na danych statystycznych oraz pozycjach książkowych, stroniłbym od podawania długości życia czworonoga w widełkach (jak np. 10-13 lat). Nie sposób określić maksymalnej długości życia owczarka niemieckiego, niemniej jednak, nie powinno się zakładać, że osobnik przeżyje więcej niż 12 lat.

Jeżeli owczarek niemiecki pochodzi ze sprawdzonego źródła, najlepiej z dobrej hodowli, przed 10 rokiem życia nie powinny pojawić się u niego dolegliwości mogące bezpośrednio zagrozić jego życiu. Niestety są od tej zasady wyjątki (Choroby owczarka niemieckiego długowłosego), niemniej jednak nieliczne.

Po ukończeniu 10 roku życia po owczarku niemieckim widać jednak wyraźnie, że znajduje się już w okresie jesieni swojego życia. W tym okresie zaczynają pojawiać się też pierwsze niebezpieczne dla niego dolegliwości.

Przekroczenie bariery 12 lat jest ogromnym sukcesem, zarówno dla hodowcy i właściciela, jak również samego owczarka. Oznacza to, że pies cieszył się do tej pory naprawdę dobrym zdrowiem. Na to by jednak nasz pies mógł przekroczyć ową barierę, wpływa kilka bardzo istotnych czynników.

Czynniki od których zależy to, ile żyje owczarek niemiecki długowłosy

Pierwszym, jednocześnie najistotniejszym elementem mającym wpływ na to, ile żyje owczarek niemiecki długowłosy, są geny zwierzęcia. Geny owczarek dziedziczy po swoich przodkach. Jeżeli pies pochodzi z hodowli długowiecznych owczarków, już na starcie ma szanse przeżyć owczarki niemieckie pochodzące z hodowli krócej żyjących osobników.

Hodowcy również nie pozostają bez wpływu na to, ile żyje owczarek niemiecki długowłosy pochodzący z ich hodowli. Hodowcy krzyżują osobniki w taki sposób, by wykształcić w nich najbardziej pożądane cechy (najczęściej odpowiadające wzorcowi rasy).

Jedne hodowle krzyżują osobniki tak, by również długość życia potomstwa była kryterium doboru.

Dla innych kluczowe jest wykształcenie cech odpowiadających wzorcowi rasy za wszelką cenę, nawet kosztem skrócenia życia potomstwu dobranych osobników (np. poprzez doprowadzanie do zbliżenia przez osobniki blisko ze sobą spokrewnione).

Jeżeli jesteśmy już w temacie hodowców i hodowli, to nie bez znaczenia jest również to, kiedy ostatnio w danej linii miała miejsce krzyżówka z wilkiem bądź wilczakiem. Wilk szary, który jest bezpośrednim przodkiem owczarka niemieckiego (jak również wszystkich innych ras psów) w niewoli jest w stanie dożyć do 20 lat. Relatywnie świeży napływ jego genów do puli danej hodowli może w mieć wpływ na długość życia osobników.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na długość życia owczarka niemieckiego jest jego dieta oraz aktywność fizyczna. Osobniki otrzymujące pożywienie wysokiej jakości, jak również zażywające odpowiedniej ilości wysiłku i ćwiczeń mają większe szanse na dożycie sędziwego wieku.

Profilaktyka chorób jest również bardzo istotnym elementem w walce z przedwczesną śmiercią owczarka. Regularne wizyty u weterynarza i wczesne wykrywanie oraz eliminacja pojawiających się dolegliwości, są tutaj kluczem do sukcesu.

Ile maksymalnie żyje owczarek niemiecki długowłosy?

Co jakiś czas w Internecie pojawiają się historię o tym, że owczarek niemiecki żyje/może dożyć/dożył lat 20. Większość z nich to jednak kompletne bzdury.

Przed przystąpieniem do pisania tego materiału zrobiłem skrupulatny research. Na forach w sieci co rusz pojawia się temat 20 letnich owczarków.

Ba, w serwisie YouTube znajduje się filmik ukazujący, rzekomo, 24 letniego owczarka niemieckiego. Pies ten wygląda jednak na maksymalnie 8-9 lat, wesoło hasa po śniegu, i (w mojej ocenie) istnieją zerowe szanse, by ukazywał psa tak starego, jak jest to podane w tytule.

Nie wrzucam tu linka do wspomnianego materiału na YouTube – właściciel tego konta w oczywisty sposób stara się zyskać wejścia na swój kanał poprzez tanie sztuczki, a ja nie mam zamiaru ułatwiać mu tego zadania.

W większości przypadków właściciele owych „20 letnich” psów, o których wypowiadają się w postach i z którymi wrzucają filmiki, nie podają żadnych dowodów na potwierdzenie ich wieku.

Brak jednak jakichkolwiek rzetelnych danych o najdłużej żyjącym owczarku niemieckim. Musimy więc opierać się na obserwacjach i skrupulatnie filtrować docierające do ans informacje.

Czy uważam, że nie ma owczarków niemieckich dożywających 20 lat? Szczerze – wydaje mi się, że są. Jak wspomniałem wcześniej, wilk szary w niewoli jest w stanie dożyć do 20 lat. Byłoby więc dziwne, żeby żaden owczarek niemiecki nie doczekał tak sędziwego wieku.

Co jeszcze skłania mnie do refleksji, że psy tej rasy potrafią dożyć nawet dwóch dekad? Przede wszystkim oficjalni psi rekordziści.

Psi rekordziści

Do niedawna najdłużej żyjącym psem wpisanym do księgi Księdze Rekordów Guinnessa był zamieszkujący w Australii Bluey. Dożył on wieku 29 lat i pięciu miesięcy. Żył on w latach 1910 -1939. Podobnie jak owczarek niemiecki był on również psem pasterskim. Link do oficjalnego wpisu w Księdze Rekordów Guinnessa zamieszczam w tym miejscu: Rekordzista z Księgi Rekordów Guinnessa

Rekord najdłużej żyjącego psa został jednak przejęty w kwietniu bieżącego roku (2016) przez suczkę (co zaskakujące, również pochodzącą z Australii), która dożyła lat 30. Wabiła się Maggie i urodził się w 1986 roku. Zmarła 17 kwietnia 2016 roku. Jeżeli ktoś lubi przeliczać psie lata na ludzkie, to gdyby Maggie była człowiekiem, miałaby 400 lat.

Pod tym linkiem znajdziesz krótki film, na którym została uwieczniona Maggie w ostatnim roku jej życia: Film z Maggie

Wpis ten, gdy ostatnio sprawdzałem, nie był jeszcze jednak ujawniony na oficjalnej stronie ww. księgi rekordów.

Wymaga jednak podkreślenia – jeżeli nawet zdarzają się osobniki dożywające lat 20 i więcej, to są one niezmiernie rzadkie i nie ma na to oficjalnego dowodu. Decydując się na zakup owczarka niemieckiego długowłosego, nawet z najlepszej hodowli, nie możemy przewidywać, że akurat on będzie nam towarzyszył przez tak długi czas.

Na pytanie „ile żyje owczarek niemiecki długowłosy” należy więc odpowiedzieć „zwykle do 12 lat, a przy odrobinie szczęścia, znacznie dłużej”.

Dodaj komentarz