Pies w aucie

Jakiś czas temu poruszaliśmy temat hotelu dla psów – doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które są zmuszone udać się w podróż bez swojego pupila. Jeżeli jednak jesteś psim pasjonatem, to każda rozłąka z czworonożnym przyjacielem jest dotkliwa. Tym samym – podczas większości wyjazdów pragniesz, by pies znajdował się u Twojego boku. Również podczas podróży samochodowych.

Podróż autem osobowym, choć banalna, gdy pasażerami są ludzie, potrafi przysporzyć sporo problemów jeżeli w pojeździe miast osoby znajdzie się czworonóg. Niewłaściwe zadbanie o prawidłowy przewóz naszego pupila nie tylko będzie wiązało się z dyskomfortem czy niebezpieczeństwem po psiej stronie – może narazić również życie i zdrowie kierowcy oraz innych uczestników ruchu.

Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo przygotować samochód do podróży z psem, oraz, co nie mniej istotne, jak przygotować psa do podróży samochodem.

1. Pies w aucie – Transporter/pasy bezpieczeństwa

Pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać, jest „unieruchomienie” naszego pupila . Przyznam, że pisząc poprzednie zdanie zastanawiałem się, czy określenie „unieruchomienie” nie będzie zbyt dosadne i nie zostanie opacznie odebrane. Niemniej jednak – najbardziej precyzyjnie oddaje ideę tego, co należy zrobić.

Pisząc o unieruchomieniu mam na myśli ograniczenie ruchomości psa przy pomocy środków mechanicznych (nie np. podanie środków, które wywołają u czworonoga ospałość).

Unieruchomienie ma do spełnienia dwie role. Pierwszą jest uniemożliwienie psu przemieszczania się podczas jazdy, dzięki czemu nie będzie rozpraszał kierowcy. Drugą jest zapewnienie mu ochrony w przypadku kolizji.

Wiele osób transportuje psa bez żadnego zabezpieczenia. Jest to zachowanie niezwykle niebezpieczne. Nawet jeżeli nasz psiak jest okazem posłuszeństwa i potrafi przez kilka godzin pozostać w bezruchu, to i tak nie jesteśmy w stanie wyeliminować ryzyka uderzenia w inny pojazd bądź obiekt.

Wiele osób bagatelizuje skutki wypadku, twierdząc, że powolna jazda uchroni zwierzaka przed urazami. Niedocenienie powagi zasady bezwładności bywa zwykle brzemienne w skutkach.
Jak szybko biega twór pies? Osiągnie 20 km na godzinę przy pełnej prędkości? Wyobraź sobie teraz, że nie zatrzymując się wbiega z taką oto prędkością w nieruchomą szklaną ścianę. To właśnie dzieje się, gdy niezabezpieczony zwierzak bierze udział w kolizji z prędkością 20 km na godzinę. A przypomnijmy – jest to zaledwie 40% prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym w czasie dnia.

Najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa sobie i psu jest użycie specjalnych pasów bezpieczeństwa dla psów bądź transportera.
Jeżeli decydujemy się na transporter pamiętajmy o dwóch rzeczach. Pierwsza to przymocowanie go do auta w taki sposób, by pozostał on nieruchomy. Druga, to taki dobór jego wielkości, by pies nie miał w środku zbyt wiele pustej przestrzeni (chodzi o to, by w razie zderzenia pies nie mógł się obić o ściany takiej klatki, lecz zatrzymał się równocześnie z nią).

2. Pies w aucie – Jedzenie i woda

Jeżeli podróż ma trwać dłużej niż 60 minut konieczne jest zabranie ze sobą dodatkowej butelki wody dla psa. Przy podróżach kilkugodzinnych dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w żywność. W tym przypadku najlepiej sprawdza się sucha karma dla psa. Ewentualnie karma mokra w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nie polecam brać ze sobą świeżego mięsa, gdyż to może w czasie podróży się zepsuć. Ograniczenie się do suchej karmy ma też jeszcze jeden plus. Żywność tego typu w mniejszym stopniu wpływa na pracę jelit, dzięki czemu nasz pies dłużej wytrzyma z „udaniem się za potrzebą”.

3. Pies w aucie – Pojemniki na jedzenie i wodę

Gdy mamy już żywość i butelkę wody musimy pomyśleć o jakimś naczyniu, w którym będzie można je podać. Tu w zasadzie mamy dowolność. Jeżeli jednak podróżujemy często, niegłupim pomysłem jest zapatrzenie się w specjalne pojemniki podróżne. Mają one formę worka wykonanego z tworzywa sztucznego, który w wygodny sposób składa się w sposób przypominający element odzieży, a zaraz po wyjęciu zmieniają się w wodoszczelną nieckę.

4. Pies w aucie – Smycz i kaganiec

Nigdy nie wiemy, w jakich okolicznościach przyjedzie nam zaparkować. Może zostaniemy poproszeni o opuszczenie pojazdu przez funkcjonariusza policji. Może złapiemy gumę na środku skrzyżowania w wielkim mieście. Musimy być przygotowani na każdą sytuację. Kaganiec i smycz w takich okolicznościach sprawdzają się wyśmienicie.

5. Pies w aucie – Worki na odchody

Tu nie ma potrzeby się rozpisywać. Niezależnie od miejsca, w którym się zatrzymamy, jesteśmy w stanie szybko i higienicznie pozbyć się psich odchodów.

6. Pies w aucie – Smakołyki/nagrody

Psie przysmaki w podróży sprawdzają się równie dobrze, jak w przypadku treningu. Jeżeli pies jest przestraszony bądź zachowuje się w sposób nieodpowiedni, jesteśmy w stanie skutecznie go pocieszyć, przywołać do porządku, bądź odwrócić jego uwagę.

7. Pies w aucie – Zabawka/coś znajomego

Przedmiot, który pies kojarzy, działa na niego uspokajająco. Absorbuje on również jego uwagę przez część podróży. Jeżeli transporter jest posadowiony w taki sposób, że zwierzak nie ma z nami bezpośredniego kontaktu, warto wrzucić do niego element odzieży (np. koszulkę), którą mieliśmy na sobie poprzedniego dnia. W ten sposób czworonóg będzie miał stały kontakt z naszym zapachem, dzięki czemu będzie się czuł bardziej zrelaksowany.

8. Pies w aucie – Legowisko

Dokładniej własne legowisko pupila, do którego ten jest przyzwyczajony.

Ten element oczywiście możemy z powodzeniem odpuścić, jeżeli udajemy się jedynie na krótką przejażdżkę. Jest jednak niezbędny, jeżeli zamierzamy nocować wraz z psem w miejscu, do którego się udajemy.

Po przyjeździe pies instynktownie uda się do znajomego legowiska celem spoczynku. W czasie podróży znajdując się w legowisku będzie zaś spokojniejszy, gdyż kojarzy mu się ono z bezpieczeństwem oraz z drzemką.

9. Pies w aucie – Szczotka do czyszczenia tapicerki.

Nieważne jak dobrze zabezpieczymy nasze auto – psie włosy i tak zostaną na fotelach. Warto wiec zadbać o to, by niezwłocznie je usunąć.

Dodaj komentarz