Czy owczarek niemiecki w bloku odnajdzie się równie dobrze jak w domu z własnym ogrodem? Owczarek niemiecki jest psem, o bardzo wysokim poziomie żywotności. Jego niespożyta energia nieraz potrafi się dać we znaki właścicielom. Czy więc pies tak żywiołowy może być trzymany na 40 m2 w mieszkaniu znajdującym się w wielopiętrowym budynku?
Brak domu z ogrodem nie jest przeszkodą do trzymania owczarka niemieckiego. Owczarek równie dobrze odnajdzie się na mniejszej przestrzeni mieszkalnej usytuowanej gdzieś w środowisku miejskim. Istnieją natomiast pewne ograniczenia związane nie tyle z posiadaniem mieszkania, co z samym faktem zamieszkiwania w mieście. Zanim jednak przejdziemy do owych ograniczeń, rozprawmy się w pierwszej kolejności z dość powszechnie panującym mitem.
Czy dom z ogrodem zapewnia lepsze warunki owczarkowi niemieckiemu?
Owczarek niemiecki, szczególnie owczarek niemiecki długowłosy, nie powinien stale przebywać na dworze.
Trzymanie psa poza domem przez całą dobę może narazić go na wiele chorób i zdecydowanie skrócić jego żywot. Osoby posiadające własny kawałek ziemi nie powinny więc stawiać owczarkowi budy czy kojca, zmuszając swojego podopiecznego do stałego borykania się ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.
Zdecydowanie korzystne jest, jeżeli przynajmniej w czasie noclegu czworonóg przebywa pod jednym dachem z właścicielami.
Tym samym, fakt posiadania własnego podwórza nie daje w opisywanym aspekcie żadnej przewagi, bo pies i tak nie powinien stale na nim przebywać.
Owczarek niemiecki potrzebuje dużo ruchu i intensywnej aktywności. Aktywność ta nie może jednak polegać na tym, że właściciel otworzy drzwi, wypuści pupila na ogród, po czym wpuści go z powrotem do domu po trzech godzinach.
Owczarek niemiecki traktowany w ten sposób szybko osowieje, nie nawiąże też prawidłowej relacji z właścicielem. Zwierzak ten posiada własny temperament. Jeżeli nie zapewni mu się odpowiedniej ilości zajęć, znajdzie je sobie sam – np. w formie przekopania całego ogródka warzywnego.
Aktywność, której potrzebuje owczarek niemiecki, powinna każdorazowo uwzględniać czynny udział właściciela. Psy te uwielbiają aportować, biegać wraz ze swoim właścicielem, czy też wykonywać jego polecenia. Tylko w ten sposób są w stanie rozładować swoje baterie i położyć się spokojnie spać.
Posiadanie własnego ogrodzonego kawałka ziemi umożliwiającego wypuszczenie psa samo w sobie nie jest lepsze niż jego brak, gdyż i tak właściciel zawsze powinien towarzyszyć swojemu pupilowi we wszelkich aktywnościach.
Owczarek niemiecki w bloku będzie się więc czuł równie dobrze jak willi z podwórzem, oczywiście pod warunkiem, że zapewni się mu odpowiednią ilość uwagi, ćwiczeń i wysiłku.
Owczarek niemiecki w bloku – przeciwwskazania.
Czy jednak zawsze można trzymać owczarka niemieckiego w bloku? Czy może są sytuacje, w których nie było by to jednak wskazane?
Istnieje zaledwie kilka przeciwwskazań, które sprawiają, że owczarek niemiecki w bloku trzymany być nie powinien. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich:
Ograniczenia prawno-organizacyjne
Zanim zdecydujemy się na trzymanie psa w mieszkaniu, musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy jest to prawnie dopuszczalne.
Jeżeli wynajmujemy mieszkanie, to w naszej umowie może być wyraźny zakaz trzymania zwierząt w zajmowanej nieruchomości. Łamiąc ów zakaz narażamy się na odpowiedzialność prawną, w ekstremalnych przypadkach nawet z wypowiedzeniem umowy czy karami finansowymi włącznie.
Drugim przypadkiem jest istnienie uchwały wspólnoty mieszkaniowej zabraniającej trzymania psów. W pewnych sytuacjach istnieje możliwość wzruszenia takiej uchwały, niemniej jednak zajmie nam to sporo czasu, a rezultat często jest niepewny. Naruszając natomiast zakaz trzymania zwierząt w budynku musimy być przygotowani na naciski ze strony wspólnoty.
Ograniczenia lokalizacyjne
O ile samo trzymanie owczarka niemieckiego w bloku nie jest żadną przeszkodą, to brak w okolicy terenów, gdzie pies będzie mógł się swobodnie wybiegać, może być problemem.
Zanim przygarniemy owczarka niemieckiego zastanówmy się, czy w promieniu maksymalnie jednego kilometra znajduje się jakiś park bądź inne miejsce, gdzie będziemy mogli spuścić naszego psa ze smyczy bez ryzyka, że potrąci go samochód. Najlepiej, jeżeli miejsce takie byłoby porośnięte trawą i zadrzewione – takie warunki zapewnią psu w razie potrzeby zarówno cień, jak również podłoże, po którym będzie mógł wygodnie chodzić.
Kawałek trawnika o wymiarach 2-3 metry położony przy głównej ulicy niestety nie zaspokoi potrzeb obcowania z przyrodą naszego podopiecznego.
Ograniczenia związane z zajmowanym piętrem
Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie owczarka niemieckiego pod swój dach, zastanówmy się, jak długo zamierzamy pozostać w obecnie zajmowanym mieszkaniu.
Jeżeli nie planujemy z czasem wyprowadzić się na przedmieścia, a nasze mieszkanie położone jest na wysokim piętrze, może być to z czasem problematyczne.
Pamiętajmy, że nasz pupil z czasem się zestarzeje. Jeżeli zapewnimy mu dobre warunki i dopisze nam szczęście, dożyje on bardzo sędziwego wieku. Na tyle sędziwego, że może być dla niego problemem wchodzenie i schodzenie ze schodów – szczególnie, jeżeli zamieszkujemy na 4-5 piętrze a w budynku nie ma windy.
Czy w takiej sytuacji któryś z domowników będzie w stanie udźwignąć mogącego warzyć 40 kg psa i znosić go po schodach kilka razy dziennie?