Ile powinien ważyć owczarek niemiecki długowłosy?

To, ile powinien ważyć owczarek niemiecki długowłosy, jest zależne od kilku czynników. Nie ma jakieś jednej prawidłowej wagi, np., 30 kg, która powinna być masą docelową każdego osobnika. Niemniej jednak, ilość kilogramów powinna mieścić się w odpowiednich widełkach.

Ile powinien ważyć owczarek niemiecki długowłosy w swoich szczenięcych latach?

Określenie ile powinien ważyć szczeniak owczarka niemieckiego jest zadaniem trudnym. Przede wszystkim z tego powodu, że zwierzę w okresie dzieciństwa rośnie bardzo szybko. Masa szczeniaka może zmieniać się drastycznie z tygodnia na tydzień. Istnieją jednak pewne wskazówki co do określenia prawidłowego przyrostu masy.

Ile powinien ważyć szczeniak owczarka niemieckiego w poszczególnych miesiącach życia?

Na wstępie – masa suki i psa będzie się zawsze od siebie różnić. Mówiąc o masie musimy więc uwzględnić również płeć zwierzęcia.

Ile powinien ważyć szczeniak owczarka niemieckiego jeżeli jest płci żeńskiej?

Suka, która ukończy pierwszy miesiąc życia powinna mieć około 3,5 kg.

Masa ta powinna w przeciągu kolejnego miesiąca wzrosnąć ponad dwukrotnie i plasować się na poziomie 7,5 kg.

Kończąc 3 miesiąc życia nasza suczka powinna ważyć już 12 kg.

Przez następne dwa miesiące masa powinna przybywać w tempie 4 kg miesięcznie (16 kg w 4 miesiącu oraz 20 kg w 5 miesiącu).

Nasza suczka powinna przybierać kolejno po 2 kg miesięcznie w okresie między 6 a 9 miesiącem, ważąc odpowiednia 22 kg w 6 miesiącu, 24 kg w 7 miesiącu i 26 kg w 8 miesiącu oraz 28 kg w 9 miesiącu.

Po upływie 9 miesiąca życia masa suki zaczyna się stabilizować i powinna ona przybrać wartość właściwą dla dorosłej samicy.

Ile powinien ważyć szczeniak owczarka niemieckiego jeżeli jest płci męskiej?

Psy co do zasady są masywniejsze od suk. Pies w wieku 1 miesiąca powinien mieć masę około 4 kg.

Szczeniak kończąc 2 miesiąc powinien ważyć w okolicach 9 kg.

W 3 i 4 miesiącu masa szczeniaka powinna przyrastać równomiernie, o około 5 kg miesięcznie. Daje to 14 kg w 3 miesiącu oraz 19 kg w 4 miesiącu.

Po ukończeniu 5 miesiąca nasz psiak powinien ważyć już 23 kg.

6-ścio miesięczny owczarek niemiecki długowłosy powinien mieć w okolicach 25 kg masy.

Począwszy od ukończenia 6 miesiąca życia owczarek niemiecki powinien przybierać około 1,5 kg miesięcznie.

Gdy osiągnie już wiek jednego roku, jego waga powoli zacznie się stabilizować.

Teraz jednak informacja najważniejsza. To, ile powinien ważyć szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego zależy od bardzo wielu czynników. Tym samym, waga szczeniaka w poszczególnych miesiącach życia, która została wskazana powyżej, nie ma charakteru uniwersalnego. Podane tam wartości nie są w żadnym razie punktami, do których osiągnięcia trzeba dążyć. Tym samym, nie warto manipulować masą szczeniaka czy młodego psa, np. ograniczając albo zwiększając mu podawane porcje jedzenia, tak by osiągnął on dokładny punkt na przytoczonej powyżej skali.

Podane wartości to uśredniona masa owczarków niemieckich we wskazanym wieku. Masa naszego owczarka, w pierwszych 3 miesiącach, może odbiegać nawet o 40 % od sugerowanej wartości, a i tak będzie pozostawała w normie.

Czym pies starszy, tym odchylenia od wartości powinny być mniejsze. Niemniej jednak – nawet widełki wagowe dorosłych osobników rozciągają się na skali 10 kg.

Jeżeli jednak waga naszego szczeniaka w wyraźny sposób odbiega od wskazanej skali, a dodatkowo występują jakieś inne niepokojące objawy, koniecznie udajmy się z naszym pupilem do weterynarza.

Ile powinien ważyć owczarek niemiecki długowłosy, gdy osiągnie już pełną dojrzałość?

Waga zdrowego dorosłego owczarka niemieckiego długowłosego zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest płeć. Suki są zdecydowanie lżejsze od psów. Waga samicy powinna się plasować na poziomie 25 kg do 35 kgSamce powinny osiągnąć masę w przedziale 30 kg do 40 kg.

Kolejnym niezmiernie istotnym czynnikiem wpływającym na masę zwierzęcia jest jego wzrost. Osobniki krótsze i niższe powinny ważyć miej niż te bardziej wyrośnięte. Sam wzrost jest natomiast w głównej mierze sprzężony z genami zwierzęcia.

Ostatnim czynnikiem mogącym wpływać na masę zwierzęcia jest rozwój jego muskulatury. Osobniki bardziej aktywne (w szczególności młodsze) będą mogły osiągnąć wyższą masę niż „kanapowce”, nie przekraczając jednocześnie progu nadwagi.

Jak zważyć psa?

Najlepszym pomysłem jest oczywiście udanie się do weterynarza i skorzystanie z dostępnej tam wagi.

Jeżeli pies jest jeszcze młody możemy użyć wagi łazienkowej, zważyć siebie, wziąć szczeniaka na ręce, dokonać ponownego pomiaru, a potem odjąć od siebie obie wartości.

Jeżeli mamy do czynienia z dorosłym osobnikiem, polecam zdecydowanie ograniczyć się do pomiarów wykonywanych w lecznicy weterynaryjnej. Branie dorosłego osobnika na ręce może być złym pomysłem – pies będzie zakłopotany, a wyrywając się może zrobić krzywdę nam albo sobie.

Część osób dokonuje tez pomiarów kładąc na wagę łazienkową deskę, a następnie stawiając na niej psa. Ta technika potrafi jednak w znaczny sposób zakłamać rzeczywistą wagę psa.

Nie ma potrzeby, by na bieżąco kontrolować wagę naszego psa. Jeżeli zapewniamy mu odpowiednią ilość aktywności, oraz właściwą dietę, jego masa będzie się kształtować na właściwym poziomie. Jeżeli waga naszego towarzysza będzie zbyt wysoka albo zbyt niska, zwróci nam na to uwagę weterynarz przy najbliższej wizycie. Już samo wprawne oko weterynarza często określi ile powinien ważyć owczarek niemiecki długowłosy, bez konieczności uciekania się do skorzystania z wagi.

Należy natomiast zwracać uwagę na nagłe zmiany masy zwierzęcia. Jeżeli nasz pupil w przeciągu kilku tygodni w wyraźny sposób przytyje bądź schudnie, mimo zachowania dotychczasowego stylu życia, koniecznie udajmy się z nim na badania kontrolne. Zmiany w masie mogą być bowiem wynikiem choroby.

Dodaj komentarz