Owczarek niemiecki długowłosy – kto powinien go przygarnąć?

Owczarek niemiecki długowłosy wykazuje się jeszcze bardziej przyjaznym nastawieniem, niż jego krótkowłosy kuzyn. Oznacza to, że znakomicie sprawdzi się jako przyjaciel naszej rodziny i wierny druh na całe lata. Niemniej jednak, nie jest to zwierzę dla wszystkich.

Gdzie owczarek niemiecki długowłosy odnajdzie się najlepiej?

Odmiana długowłosa owczarka niemieckiego potrzebuje bardzo dużo uwagi oraz sporo ruchu. Jest więc idealnym wyborem dla osób samotnych, najlepiej spędzających wiele czasu w domu, które lubują się w regularnych aktywnościach na świeżym powietrzu. Nie trzeba być koniecznie zapaleńcem joggingu czy maratończykiem. Wystarczy, że lubimy spacery lub inne uprawiane na świeżym powietrzu aktywności – jak chociażby nordic walking. Ważne, by przez czas ich trwania nasz pupil mógł nam towarzyszyć i brać w nich czynny udział.

Przyjacielskie nastawienie tej odmiany czyni ją również idealną dla rodzin z dziećmi – zarówno tymi małymi, jak i nieco większymi. Obecność dzieci sprawia, że dom jedynie z rzadka stoi pusty. Przez większość czasu nasz czworonóg ma w takiej sytuacji towarzyszy zabaw, z którymi może radośnie spędzać czas. Co więcej – niespożytkowana energia dzieci doskonale współgra z zamiłowaniem naszego psa do wszelkich aktywności fizycznych, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i pies zyskują wzajemnie na swoim towarzystwie.

Ponadto, owczarek niemiecki długowłosy obdarzony jest nieziemską cierpliwością i ze stoickim spokojem potrafi przetrwać również te mniej rozsądne zachowania naszych pociech. Nie należy też do zwierząt delikatnych, dzięki czemu dziecko nie zrobi mu niechcący krzywdy.

W tym miejscu konieczne jest jednak słowo wyjaśnienia. Pies to nie zabawka. Żadne zwierzę to nie zabawka. Jeżeli przygarniamy zwierzaka, powinniśmy ten fakt jak najszybciej uzmysłowić naszej latorośli i pouczyć ją, że niedopuszczalne jest znęcanie się nad czworonogiem czy robienie mu krzywdy. Jest to nie tylko istotne z punktu widzenia psa, ale i bezpieczeństwa naszych pociech. Nawet pies o najbardziej anielskiej cierpliwości, narażony na nieprzerwane ataki ze strony dziecka, zacznie się bronić. W takim przypadku, jeżeli nie będzie mógł nigdzie uciec, może nawet ugryźć naszą pociechę.

Owczarek niemiecki długowłosy nie nada się dla każdego – przeciwwskazania

Odmiana długowłosa nie jest jednak dla wszystkich. Zwierzak ten posiada pewne ograniczenia, zarówno fizyczne, jak i behawioralne, które nie predysponują go do pewnych ról, jak również sprawiają, że niektóre osoby powinny wstrzymać się z jego zakupem.
Odmiana długowłosa przede wszystkim nie nadaje się do ról, w których zmuszona była by do stałego przebywania na dworze. Jej sierść nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, przez co zwierzę stale przebywające na świeżym powietrzu jest bardziej narażone na choroby. Zapomnijmy więc o użyciu tego czworonoga do pilnowania obiektów.

Sierść odmiany długowłosej jest znacznie bardziej delikatna i zapewnia mniejszą ochronę, niż sierść jej krótkowłosych kuzynów. Pies ten nie nadaje się więc do pełnienia roli „psa pracującego”. Nie nadaje się do pracy w służbach mundurowych czy do polowań, ponieważ jest bardziej narażony na urazy, jego sierść wymaga dodatkowej pielęgnacji i czesania, a ponadto może się ona plątać i zahaczać o wszelkie przeszkody.

Tu drobna uwaga – osobiście widziałem owczarki niemieckie długowłose stosowane przez policję czy inne służby mundurowe. Nie są one jednak zwykle wykorzystywane jako psy terenowe.

Owczarek niemiecki długowłosy jest obdarzony bardzo łagodnym usposobieniem. Agresja jest sprzeczna z jego naturą. Nie nadaje się on więc do pełnienia funkcji obronnych, a przynajmniej do pełnienia takich funkcji w trybie 24/7.

Nie oznacza to, że pies nie stanie w naszej obronie gdy będzie to konieczne. Wręcz przeciwnie – w sytuacji zagrożenia nasz towarzysz będzie walczył do ostatniej kropli krwi. Niemniej jednak, jeżeli zakładamy, że będziemy potrzebować psa w głównej mierze obronnego, to istnieją rasy znaczenie lepiej się do tego nadające.

Odmiana długowłosa uwielbia towarzystwo człowieka i źle znosi samotność. Pozostawiona samemu sobie szybko stanie się osowiała i narażona na choroby. Zupełnie nie nadaje się wiec dla osób, których dom czy mieszkanie często pozostają puste. Również osoby, które często wyjeżdżają –zarówno w podróże służbowe jak i rekreacyjnie, nie powinny decydować się na tego psa, ponieważ czworonóg oddany pod opiekę innym będzie albo tęsknił, albo też nie wykształci się jego prawidłowa więź z właścicielem.

Psa tej odmiany powinni sobie również odpuścić wszelkiej maści kanapowcy. Jeżeli po powrocie z pracy marzymy tylko o zimnym piwku i telewizorze, a nasze spacery ograniczają się jedynie do okazjonalnego wyjścia do sklepu, to owczarek niemiecki długowłosy nie jest dla nas.

Pies ten ma zbyt wysoki poziom energii, by mógł go spożytkować w warunkach domowych. 5 – minutowy spacer 2 razy na dobę również nie pozwoli mu się wybiegać. W takiej sytuacji nasz pies najpierw będzie nas nieprzerwanie męczył o kolejne wyjścia, a po pewnym czasie zrezygnuje i stanie się apatyczny. Przy braku odpowiedniej ilości ruchu może mieć też problemy z zachowaniem właściwej masy.

Owczarek niemiecki długowłosy nie nadaje się też, co do zasady, dla osób w podeszłym wieku. Jak było to wskazane wyżej, pies ten potrzebuje znacznej ilości ruchu, której, co do zasady, starsze osoby nie są w stanie mu zapewnić. Piszę „co do zasady” bo osobiście znam przynajmniej kilka osób, które mimo 70-ki na karku cechują się niewiarygodną kondycją fizyczną i na uprawianiu sportu spędzają nawet kilkanaście godzin tygodniowo – w takim przypadku wiek nie jest żadnym przeciwwskazaniem.

W końcu – owczarek niemiecki długowłosy nie nadaje się dla osób, które nie mają wiele wolnego czasu. Pomijając fakt, że owczarek niemiecki długowłosy wymaga regularnej aktywności na świeżym powietrzu, to sporo czasu zajmuje też jej czesanie oraz zabawy z naszym pupilem.

Owczarek niemiecki długowłosy po spacerze nie będzie posłusznie leżeć w kojcu do końca dnia. Szczególnie młodsze osobniki będą domagać się pieszczot czy rzucania piłki.

Podsumowując – jeżeli w Twoim przypadku nie występują żadne przewidziane wyżej przeciwwskazania, a szukasz wiernego i łagodnego towarzysza na długie lata, to owczarek niemiecki długowłosy jest właśnie dla Ciebie.

Sprawdź też : Legowiska dla psa

Dodaj komentarz