Owczarek niemiecki długowłosy – opis rasy

Owczarek niemiecki długowłosy jest psem średniej wielkości o aparycją zbliżonej nieco do wilczej.

Owczarek niemiecki długowłosy posiada bardzo zbalansowaną budowę anatomiczną. Z jednej strony wyraźnie rzuca się w oczy jego umięśnienie, z drugiej jednak nie jest ono tak wyeksponowane, jak u niektórych innych gatunków psów, np. amstaffów. Powoduje to, że pies wygląda na silnego, ale jednocześnie nie sprawia wrażenia ociężałości.

Owczarek niemiecki długowłosy, mimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje się być większy od odmiany krótkowłosej, w rzeczywistości nie różni się niemal anatomicznie. Za iluzję „bycia większym” jest odpowiedzialna sierść naszego czworonoga, której włos okrywowy jest dłuższy i bardziej puszysty niż u odmian krótkowłosych.

OWCZAREK NIEMIECKI DŁUGOWŁOSY OPIS RASY – SAMIEC A SAMICA

Samiec i samica owczarka niemieckiego długowłosego znacząco się od siebie różnią.

Zdrowy dorosły pies posiada bardziej masywną budowę, grubsze (oraz lepiej zarysowane) kości (szczególnie dotyczy to pyska), grubszy kark, jak również bardziej rozwiniętą muskulaturę niż samice.

Samce dorastają do wysokości około 65 cm przy długości tułowia sięgającej 75 cm (nie licząc głowy i ogona) i masie wahającej się od 30 kg do 40 kg dla osobników o prawidłowej zawartości tkanki tłuszczowej.

Samice są nieco mniejsze i dorastają do wysokości 60 cm przy długości tułowia w okolicach 70 cm i masie w przedziale 25 kg do 35 kg.

OWCZAREK NIEMIECKI DŁUGOWŁOSY OPIS RASY– GŁOWA

Głowa owczarka niemieckiego jest jego „znakiem firmowym”. To właśnie ona jest najbardziej rozpoznawalnym elementem anatomii zwierzęcia.

Pysk owczarka niemieckiego jest długi i posiada wyraźnie zarysowaną linię mięśni. Grzbiet pyska jest prosty. Czoło lekko wypukłe o delikatnie zarysowanej bruździe.

Głowa zwierzęcia jest zawsze proporcjonalna do wielkości jego ciała. Jest ona wyposażona w parę stojących, stożkowatych uszu. Uszy są skierowane wnętrzem małżowin w kierunku przodu zwierzęcia.

Uszy owczarka niemieckiego długowłosego są bardzo ruchliwe. Czworonóg wykorzystuje ich ustawienie nie tylko by lepiej słyszeć, ale także w celu wyrażenia emocji. Każdy właściciel z łatwością dostrzeże dynamiczne podniesienie uszu przez pupila, gdy zaproponuje mu jego ulubiony smakołyk, jak również domyśli się, że pies narozrabiał, gdy kładzie uszy po sobie.

Głowa zwierzęcia, patrząc z góry od strony nosa, poszerza się w sposób równomierny, tworząc kształt przypominający klin.

Głowa jest utrzymywana przez zwierzę zwykle nieco powyżej linii barków. Owczarek niemiecki często jednak unosi głowę znacznie wyżej – zwykle w sytuacjach, gdy jest pobudzony lub czegoś wypatruje.

Nos owczarka niemieckiego długowłosego jest średniej wielkości oraz czarnej barwy.

Szczęka i uzębienie zwierzęcia są dobrze rozwinięte. Owczarek posiada 42 zęby.

Oczy zwierzęcia są średniej wielkości, niewyłupiaste. Ich barwa jest zależna od umaszczenia czworonoga, jednak zawsze są ciemne. Mają one także nieco migdałowaty kształt.

Oczy zdrowego czworonoga są zawsze w ruchu. Powinny sprawiać wrażenie (zresztą słuszne), jakby pies pozostawał pełen życia oraz nieco pobudzony.

OWCZAREK NIEMIECKI DŁUGOWŁOSY OPIS RASY – KORPUS

Kark zwierzęcia jest mocno umięśniony, relatywnie gruby.

Klatka piersiowa czworonoga jest dobrze rozbudowana i zapewnia miejsce potężnym płucom.

Tułów zwierzęcia jest prosty, opada jednak delikatnie w kierunku tyłu zwierzęcia (obręcz barkowa jest położna wyżej niż obręcz biodrowa).

Ogon owczarka niemieckiego długowłosego jest długi, bardzo puszysty i posiada rozbudowany pióropusz. Gdy zwierzę jest zrelaksowane, przybiera on lekko zakrzywiony kształt. Gdy owczarek niemiecki długowłosy jest czymś podekscytowany, wykonuje dynamiczne ruchy ogonem z boku na bok. Ogon czworonoga noszony jest na wysokości nie wyższej niż linia kręgosłupa.

OWCZAREK NIEMIECKI DŁUGOWŁOSY OPIS RASY– CHARAKTERYSTYKA

Owczarek niemiecki długowłosy występuje w kilku odmianach kolorystycznych, które jednak zawsze są mieszankami brązów i czerni o różnych odcieniach.

Zazwyczaj owczarek niemiecki długowłosy ma czarne uszy oraz czarny pysk. Zwykle włosy znajdujące się na plecach zwierzęcia przybierają również czarną barwę.

Sama sierść charakteryzuje się mocno rozbudowanym włosem okrywowym (najbardziej zewnętrzną warstwą sierści). Włos ten jest lekko falowany, puszysty, miękki w dotyku oraz delikatnie lśniący.

Sprawdź też : Legowiska dla psa

Dodaj komentarz