Książki o owczarkach niemieckich są znakomitym źródłem wiedzy o naszych podopiecznych.
Większość książek o owczarkach niemieckich skierowana jest do szerszej publiczności i opisuje najistotniejsze aspekty posiadania czworonożnego przyjaciela. Poniżej przedstawiam zestawienie moich 3 ulubionych książek o owczarkach niemieckich.
„Owczarek niemiecki” autorstwa Magdaleny Nowickiej, agencja wydawnicza „Egros”
Pierwsza książka pochodzi z dobrze znanej w naszym kraju serii „hobby”, opisującej najważniejsze aspekty posiadania zwierząt wszelakich – od pająków po owczarki niemieckie.
Jest to pozycja książkowa licząca niemal 90 stron informacji o owczarkach niemieckich. Posiada ona szereg przydatnych, aczkolwiek bardzo elementarnych informacji na temat trzymania owczarków niemieckich.
Książka ta zawiera także opis historii owczarków niemieckich, z uwzględnieniem historii tej rasy w Polsce. Interesujące są też informacje na tematy dotyczące wystaw owczarków niemieckich.
Uczciwie uprzedzam – pozostałe dwie opisane w tym artykule książki o owczarkach niemieckich mają znaczącą przewagę na tą pozycją. Mianowicie, do pozostałych pozycji na liście nie mam zastrzeżeń.
Jakie więc zarzuty stawiam „Owczarkowi niemieckiemu” autorstwa Magdaleny Nowickiej?
Przede wszystkim estetyka. W wyraźny sposób książka jest skierowana nie do lekarzy weterynarii, ale do entuzjastów amatorów. Mimo tego, zdjęć w całej książce jest tylko kilka. Dodatkowo – bardzo słabej jakości i nieciekawych. Większość książki to zbite bloki ciągnącego się w nieskończoność tekstu bez wyraźnego podziału na akapity.
Dalej – język sprawia wrażenie bardziej referatu niż poradnika. Podział książki na rozdziały jest mało intuicyjny, a tytuły poszczególnych części mocno niejasne. Dla przykładu, czy koniecznie w spisie treści rozdział dotyczący osobowości owczarków musi nosić nazwę „podstawy charakteru owczarka niemieckiego”? Albo, czy rozdział dotyczący warunków, jakie powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi koniecznie powinien być zatytułowany „warunki prawidłowego chowu owczarka niemieckiego”?
Może i się czepiam, ale takie nazewnictwo przewija się przez całą książkę, co zdecydowanie utrudnia lekturę. W mojej ocenie książki o owczarkach niemieckich skierowane do amatorów powinny być czytelne, estetyczne i przede wszystkim zrozumiałe.
Rozumiem, ze pozycja jest leciwa. Mimo wszystko książka posiada kilka wydań i jest na bieżąco aktualizowana. Żyjąc w drugiej dekadzie XXI wieku przywykłem do nieco innych standardów, a ta pozycja sprawia wrażenie, jakby wyszła z druku około roku 1972.
Największym minusem opisywanej pozycji jest jednak niemal całkowity brak informacji na temat zdrowia i chorób owczarków niemieckich.
Pewnie zauważyłeś, że nie rozpływam się w zachwytach nad tą książką. Czemu więc uważam, że powinieneś po nią sięgnąć? Książki o owczarkach niemieckich są zwykle trudne do zdobycia i potrafią kosztować dość sporo. Ta pozycja posiada wszystkie niezbędne informacje dla entuzjasty owczarków niemieckich, jest jednocześnie dostępna zarówno w sklepach internetowych, jak również w tradycyjnych księgarniach, a jej koszt plasuje się zwykle na poziomie nieprzekraczającym 10 zł. Jest to więc wybór w dobrej cenie i niewymagający żmudnych poszukiwań.
„Owczarek niemiecki”, wydawnictwo Galaktyka, seria „pies na medal”
Przejdę od razu do rzeczy – tą książkę powinien stawiać sobie za wzór każdy wydawca poradników.
Książka ma zaledwie 64 strony. Znajdują się jednak na nich same konkrety. Na każdej stronie znajdziemy po kilka zdjęć owczarków. Układ graficzny książki jest wyjątkowo przejrzysty i czytelny. Nawet zastosowany papier jest bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu zdjęcia nie tracą na jakości.
Spis treści jest bardzo przejrzysty i niemal intuicyjny. Dokładnie wiemy, co znajdziemy w danej części książki i nie musimy zastanawiać się, co autor miał na myśli.
Język książki jest przystępny. Możemy podarować ją nawet naszemu dziecku i nie powinno mieć ono problemów z jej pochłonięciem.
Książka jest do kupienia w Internecie w cenie około 10 złotych. Jeżeli nie lubisz czytać książek bądź zwyczajnie nie masz na książki czasu i zamierzasz wybrać tylko jedną pozycję o owczarkach niemieckich, zdecydowanie zamów tą książkę.
“German Shepherd Dog” – Liz Palika, Wydawnictwo Howell Book House
Książka dostępna niestety jedynie w języku angielskim. Jest to jednak chyba najbardziej kompletna publikacja o owczarkach niemieckich przeznaczona dla entuzjastów, jaka kiedykolwiek wpadła mi w ręce.
Książka, mimo iż posiada niemal 140 stron, jest wyjątkowo przystępna. Wszędzie istnieje wyraźny podział na sekcje, paragrafy i akapity. Co kilka stron pojawiają się także zdjęcia. Czyta się ją łatwo i przyjemnie.
Książka, poza podstawowymi informacjami, wdaje się w detale bardzo istotne z perspektywy właściciela. Dla przykładu – sam rozdział dotyczący żywienia posiada 14 stron. Książka posiada też szereg przydatnych wskazówek publikowanych co kilka stron i podsumowujących dany rozdział, jak np. lista objawów, przy których koniecznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Książka jest trudno dostępna w Polsce. Można ją kupić na Amazonie za 4 dolary, i to chyba jedyny sprawdzony sposób na jej zakup.
Gorąco polecam tą pozycję każdemu właścicielowi owczarka niemieckiego długowłosego, któremu wpadnie ona w ręce. To prawdziwa biblia dla entuzjastów.
A jakie są twoje ulubione książki o owczarkach niemieckich? Które z nich, w Twojej ocenie, są godne polecenia? Koniecznie napisz o tym w komentarzu!