Hotel dla psów

Mimo, iż każdy pasjonat czworonogów najchętniej spędzałby ze swoim pupilem każdą wolną chwilę, to jednak w praktyce bywa to niemożliwe. Praca, szkoła, delegacje, wakacje – to tylko niektóre przyczyny, dla których konieczna będzie rozłąka z naszym pupilem. A każdy właściciel czworonoga wie, że nawet krótka rozłąka z psem bywa kłopotliwa…

Część psów bardzo źle znosi samotność. Pozostawienie ich samych sobie nawet przez kilka godzin może skutkować dewastacją całego domostwa.

Inne czworonogi wymagają stałej opieki i nadzoru z powodu problemów zdrowotnych.

Jeżeli zostajemy zmuszeni do dłuższego wyjazdu, nawet w przypadku zdrowych i bezproblemowych psów, musimy zapewnić im opiekuna – chociażby ze względu na konieczność ich wyprowadzania czy też podawania im posiłków.

W takich sytuacjach niezwykle pomocni okazują się pozostali domownicy. Bo kto zapewni lepszą opiekę naszemu czworonogowi niż Ci, którzy i tak z nim stale przebywają? Problem zaczyna się jednak w sytuacji, gdy żaden z domowników takiej opieki podjąć się nie może.

W ciągu tygodnia dorośli pracują, dzieci natomiast uczęszczają do szkoły. Tym samym, mieszkanie pozostaje przez przynajmniej 8 godzin puste.

Również wakacyjny wyjazd wymaga zapewnienia psu zewnętrznego opiekuna.

Ale komu powierzyć psa? Dobrze, jeżeli mamy pod ręką uczynnego sąsiada albo bliską rodzinę – najlepiej posiadającą doświadczenie w opiece nad zwierzętami. Niestety, większość właścicieli czworonogów nie znajduje się w tak komfortowej sytuacji.

Czy jednak brak osób, u którym możemy pozostawić pupila automatycznie powoduje, że musimy rezygnować z wakacji czy wyjazdów? Oczywiście nie, ponieważ istnieje rozwiązanie w postaci hoteli dla psów.

Czworonogi podczas zabawy na terenie hotelu dla psów

Przedmowa

Celem stworzenia dzisiejszego wpisu udałem się do znajdującego się nieopodal hotelu dla psów „Ranczo Weterynarza”. Przybytek ten znajduje się w miejscowości Grabiny Zameczek w województwie pomorskim. Jego właściciele zgodzili się odpowiedzieć na moje pytania dotyczące zarówno ich hotelu dla psów, jak równiej ogólnej idei przyświecającej takim miejscom. Podane tu informacje są więc oparte zarówno na moich obserwacjach, jak również informacjach przekazanych mi przez wyżej wspomnianych profesjonalistów. Wszystkie zdjęcia, które zobaczycie w dzisiejszym artykule, zostały wykonane właśnie podczas tej wizyty.

Czym jest hotel dla psów?

Hotel dla psów to miejsce, gdzie właściciele mogą pozostawić swoich czworonożnych podopiecznych, gdy z jakiegoś powodu zmuszeni są do czasowej rozłąki ze swoimi pupilami.
Psi hotel jednak znacząco różni się od zwyczajnego, ludzkiego hotelu (choć istnieje wiele elementów wspólnych), czy nawet miejsca, w którym pozostawia się dzieci podczas wizyty w galerii handlowej. Jednak przede wszystkim, psi hotel to nie przypomina w niczym schroniska dla zwierząt.

Jak wygląda profesjonalny hotel dla zwierząt?

Psi hotel składa się z bardzo wielu zagród, pomieszczeń i odgrodzonych terenów, spełniających najróżniejsze funkcje. Część pomieszczeń służy za legowiska, w których psy trafiają na nocny spoczynek. Inne służą za miejsca, w których odbywa się karmienie. Jeszcze inne zapewniają psom miejsce do wybiegania się.

Jak widać, znacząco odbiega to od organizacji typowego schroniska dla zwierząt, w którym pies ma w zasadzie do dyspozycji jeden boks. Pod tym względem hotel dla psów przypomina jednak typowo ludzkie miejsce wypoczynku, w którym zwierzę, zależnie od jego upodobań, może oddawać się rekreacji, budowaniu więzi z innymi gośćmi, spoczynkowi czy spożywaniu posiłku.

Jak spędzają czas goście psiego hotelu?

To, gdzie będą spędzać czas nasi podopieczni, zależy od kilku czynników.

Pierwszym jest pora dnia.

Każdy z psów posiada osobne zamykane leże, w którym spędza noce. W tym okresie jest pozbawiony bezpośredniego kontaktu z pozostałymi psami, co jest sytuacją pożądaną, zważywszy chociażby na fakt, że w nocy psy byłoby ciężej doglądać i tym samym zapobiegać niechcianym interakcjom.

Za dnia natomiast psy przebywają w miejscach, w których mogą się wybiegać. Przykładem może być specjalnie do tego celu przeznaczony ogród.

Drugim czynnikiem, który ma istotny wpływ na to, gdzie będzie przebywał nasz pupil, jest pogoda.

Słoneczna pogoda sprawi, że pies większość swojego dnia spędzi na zewnątrz biegając wraz z innymi podopiecznymi i oddając się beztroskim zabawom.

Jeżeli aura natomiast nie sprzyja, psy będą przebywać głownie w pomieszczeniach przygotowanych na taką okazję. Dalej możliwa będzie jednak wzajemna interakcja oraz aktywność fizyczna.

Kogo przyjmuje hotel dla psów?

Czy hotele dla psów/zwierząt przyjmą także innych naszych podopiecznych niż psy? To akurat zależy od indywidualnego podejścia danego hotelu. Niemniej jednak, w miejscu które odwiedzałem było możliwe pozostawienie także kotów czy gryzoni. Problemem byłoby jedynie pozostawienie zwierząt egzotycznych (np. gadów), gdyż te wymagają szczególnej opieki.

Czy każdy pies może zostać oddany pod opiekę hotelu dla psa?

Rasa czy wielkość psa nie są problemem. Do hotelu dla psów możemy oddać zarówno jamnika jak i doga niemieckiego.

Do hotelu dla psów możemy oddać psa niezależnie od jego wieku. Co prawda, część hoteli przewiduje ograniczenia wiekowe, w szczególności dotykające szczeniąt, niemniej jednak zwykle wiek to nie problem.

Hotel dla psów można przyjąć także psa chorego. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której czworonóg jest dotknięty chorobą zakaźną. W takim przypadku, dla dobra pozostałych gości hotelowych, prośba o przyjęcie pupila spotka się z odmową.

Jakich psów nie przyjmie hotel dla zwierząt?

Pierwszą przeszkodą są wcześniej wspomniane choroby zakaźne.

Drugą z przeszkód jest agresja zwierzęcia połączona z jego krańcowym nieposłuszeństwem. Chodzi o wszelkie sytuacje, w których pies może stanowić zagrożenie dla siebie, opiekunów hotelu, oraz pozostałych psów. Jeżeli więc czworonóg przejawia zachowania jednoznacznie aspołeczne, nie reagując jednocześnie na komendy i nie dając się doprowadzić w żaden sposób do pionu – również musimy liczyć się z odmową jego przyjęcia. Podkreślmy jednak wyraźnie – odmowa przyjęcia zwierzęcia nie jest w takim przypadku związana z jego rasą – ma ona źródło w indolencji i głupocie jego właścicieli, które doprowadziły do pojawienia się u zwierzęcia niepożądanych wzorców zachowań.

Jakie warunki musi spełnić czworonóg, by zostać przyjęty do hotelu dla psów?

By zapisać podopiecznego w poczet gości hotelowych, musi on zostać w pierwszej kolejności zaszczepiony (podstawowy pakiet szczepień) oraz odrobaczony. To pierwsze jest konieczne, by nasz pupil nie zaraził się niczym podczas obcowania z pozostałymi przedstawicielami swojego gatunku. To drugie natomiast dokonywane jest, by uchronić pozostałych gości przed robakami przewodu pokarmowego.

Część przybytków, jak chociażby ten, który miałem okazję odwiedzić, umożliwia jednak wykonanie szczepień i odrobaczenia już na miejscu.

Boksy znajdujące się na świeżym powietrzu

Jak przebiega procedura pozostawiania psa w hotelu?

W pierwszej kolejności należy odwiedzić stronę wybranego hotelu dla psów celem wypełnienia formularza rejestracyjnego. Alternatywnie możliwe jest zarezerwowanie miejsca telefonicznie. Jeżeli nie dopełnimy tych formalności, tylko skierujemy się bezpośrednio na miejsce z naszym podopiecznym ryzykujemy, że nie zostanie on przyjęty z powodu braku miejsc. Podobnie jak tradycyjne, tak i psie hotele mogą obsłużyć jedynie określoną ilość gości. Jeżeli struktura nie pozwala ulokować dodatkowych podopiecznych, nie zostaną oni przyjęci.

Jeżeli nie zarejestrowaliśmy podopiecznego przez Internet, po zjawieniu się zostanie nam przedstawiony formularz, który będziemy musieli wypełnić. Dotyczy on podstawowych informacji o naszym pupilu, istotnych z punktu widzenia psiego hotelu.

Jeżeli zdecydujemy powierzyć się naszego czworonoga, konieczne okaże się także podpisanie umowy.

Hotel dla psów – umowa

Umowa ma za cel regulację stosunku prawnego, jaki powstaje w momencie powierzenia psa. Zawiera ona takie elementy jak sposób rozliczenia, cena usługi, czy okres pozostawienia psa.

Hotel dla psów – cena

Cena usługi zależy od kilku czynników.

Pierwszym, zarazem najbardziej istotnym, jest okres, na który pozostawiamy psa.

Kolejnym są szczególne życzenia dotyczące opieki nad psem (np. strzyżenie co tydzień, zabiegi kosmetyczne).

Na cenę wpłynie też konieczność zakupu żywności, jeżeli taka nie została pozostawiona przy rejestracji pupila.

Oczywiście – każdy hotel posiada własną politykę cenową i może stosować własne stawki za dobę hotelową.

Jak wygląda żywienie psów w hotelu?

Zalecane jest przywiezienie do hotelu własnej karmy. Ma to proste uzasadnienie. Nagła zmiana karmy może spowodować u czworonoga problemy gastryczne. Warto więc nie narażać naszego psiaka na takie nieprzyjemne doznania.

Jeżeli psa zostawiamy na dłużej, oczywiście nie musimy przywozić ze sobą kilkunastu worków karmy. Wystarczy przywieźć jeden, a następnie hotel wg. naszych preferencji będzie zakupywał kolejne porcje, jeżeli okaże się to niezbędne.

Do hotelu możemy przywieźć nie tylko karmę, ale również inne jedzenie, którym na co dzień delektuje się nasz podopieczny. Jeżeli ugotujemy coś dla naszego pupila, powinniśmy to zapakować w opakowania umożliwiające ich przechowywanie i zamrożenie.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie przywieźć ze sobą jedzenia dla pupila, nie obawiajmy się. Nasz podopieczny z pewnością nie umrze z głodu, gdyż hotele dla psów zawsze posiadają spore nadwyżki magazynowe jeżeli idzie o karmę.

Gdy nasz pies ma szczególne upodobanie pokarmowe, bądź wymaga specjalistycznej diety, powinniśmy ten temat poruszyć z właścicielem hotelu, tak, by ten mógł zapewnić psu odpowiednie żywienie.

Co należy przywieźć wraz ze swoim podopiecznym do hotelu dla psów?

Poza wspomnianą już wcześniej żywnością warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa, dane kontaktowe do weterynarza, który czuwał do tej pory nad zdrowiem naszego pupila, smycz oraz kaganiec.

Smycz i kaganiec są ważne w szczególności w przypadku dużych psów. Pamiętajmy, że większe psy mogą w obliczu nowej sytuacji nie być tak pokorne jak w naszych czterech ścianach. Tym samym, kaganiec i smycz mogą okazać się niezbędne, by umożliwić zapanowanie hotelowi nad naszym podopiecznym.

Nie jest natomiast wymagane przywiezienie osobistych przedmiotów naszego pupila, takich jak zabawki, legowisko czy niektóre akcesoria. Hotel dla psów zapewnia własne zabawki i legowiska (sterylizowane i sprzątane po wizycie ostatnich gości), tym samym, nasz pies będzie miał zapewnione wszystkie rozrywki i udogodnienia, jakie miał pod naszym dachem.

Z przywiezieniem zabawek i innych osobistych rzeczy psa wiąże się też pewne ryzyko. Pamiętajmy, że przez większą cześć dnia psy oddają się życiu społecznemu i przemieszczają się niemal bez ograniczeń po ternie ośrodka. W takiej sytuacji nie trudno, by któryś z hotelowych gości przywłaszczył sobie gumową kość należącą do naszego pupila lub ją przegryzł.

Na jaki czas można pozostawić psa w hotelu?

Standardowo czworonóg może zostać pozostawiony na okres od kilku godzin do kilku miesięcy. W pewnych przypadkach możliwe jest pozostawienie psa bezterminowo (np. jeżeli zmuszeni jesteśmy do wyjazdu bez z góry ustalonego terminu powrotu).

Wyjątkowo psi hotel może służyć psu za całkowicie nowy dom. Przykładem może być sytuacja, w której dotychczasowi właściciele psa są zmuszeni do opuszczenia kraju na stałe, a z powodu rygorystycznych przepisów dotyczących przewozu zwierząt, nie są w stanie zabrać ze sobą podopiecznego. Rozwiązanie takie jest znacznie droższe niż oddanie psa do schroniska, lecz wydaje się słuszne z moralnego punktu widzenia. Oczywiście – pozostawienie psa na stałe wymaga wcześniejszego uzgodnienia warunków z właścicielem hotelu.

Co dzieje się, jeżeli nasz pupil się rozchoruje?

Fakt rozchorowania się przez naszego psa podczas pobytu w hotelu nie zmusza nas do natychmiastowego powrotu. Jak zostało to wcześniej wspomniane, zazwyczaj hotele życzą sobie podania namiarów na weterynarza, który zajmuje się naszym czworonogiem.

W nagłych sytuacjach hotel skontaktuje się z owym weterynarzem i zajmie się zorganizowaniem wizyty. Jeżeli weterynarz jest obecny na miejscu, jak w przypadku miejsca, które odwiedzałem, możliwe jest też leczenie zwierzęcia bezpośrednio w ośrodku.

Jak wybrać hotel dla psów?

Ostatnią rzeczą, o którą zapytałem podczas wizyty w Ranczu Weterynarza było to, o czym powinna pamiętać osoba, która pierwszy raz korzysta z usług hotelu dla psów. Odpowiedź, którą otrzymałem, jest również dobrym zakończeniem dzisiejszego artykułu.

Przed oddaniem psa najlepiej jest osobiście odwiedzić hotel, który zamierzamy wybrać. Podczas wizyty powinniśmy zostać oprowadzeni po całej instytucji. Należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta i czy infrastruktura pozwala na zapewnienie odpowiednich warunków naszemu pupilowi.

Jeżeli wybierzemy właściwe miejsce do pozostawienia naszego pupila, zdecydowanie osłodzi mu to czas rozłąki. Jednocześnie, świadomość że nasz pies ma się dobrze i jest szczęśliwy, sprawi, że i dla nas czasowe rozstanie z pupilem będzie łatwiejsze.

Dodaj komentarz