Czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego?

Odpowiadając na pytanie „czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego?” należy udzielić odpowiedzi: „To zależy, w jakim wieku jest szczeniak”. Potrzeby żywieniowe młodych owczarków niemieckich zmieniają się z tygodnia na tydzień. Tym samym, analizę jego jadłospisu należy też przeprowadzić w ujęciu tygodniowym (przynajmniej w początkowym okresie).

Czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego przed upływem pierwszego miesiąca życia ?

Do ukończenia 3-4 tygodnia życia psiak powinien żywić się wyłącznie mlekiem własnej matki. Jeżeli z jakiegoś powodu szczeniak nie ma do niego dostępu, należy podawać mu specjalne mleko przeznaczone dla szczeniąt.

Niedopuszczalne jest podawanie mleka krowiego bądź mleka dla niemowląt jako zamiennika. Tylko mleko przeznaczone dla szczeniąt zawiera niezbędne proporcje składników mineralnych.

Używanie zamienników sprawi, że u psa wystąpią niedobory pokarmowe, których skutków nie będziemy już w stanie naprawić w późniejszym okresie życia psa. Podawanie mleka krowiego może spowodować także biegunki.

Czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego w wieku 4 – 7 tygodni?

Gdy szczeniak przekroczy już wiek 3-4 tygodni jego dieta powinna zostać urozmaicona o specjalną karmę przeznaczoną dla szczeniąt psów ras dużych. Najlepiej początkowo podawać karmy mokre oraz karmy suche namoczone w wodzie.

Co bardzo istotne – potrzebujemy karmy bardzo wysokiej jakości. Karmy niskiej jakości bądź przeznaczone dla szczeniąt ras psów małych (bądź dla psów dorosłych) nie posiadają odpowiedniego składu, przez co narażają naszego szczeniaka na wystąpienie u niego niedoborów pokarmowych.

Około 7 tygodnia życia szczeniak powinien zrezygnować z odżywania się matczynym mlekiem i odtąd żywić się wyłącznie tym, co zostaje mu podane przez właściciela.

O ile początkowo podawana karma powinna być mokra i nieco papkowata, o tyle wraz z upływem czasu powinna stać się ona jedynie wilgotna (ale twarda w środku), aż w końcu stanie się zupełnie sucha.

Czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego starszego niż 2 miesiące?

Dopiero po ukończeniu 2-3 miesiąca życia jego dieta powinna zostać wzbogacona o produkty, którymi żywi się psy dorosłe. O tym, co to za produkty, dowiesz się z innego artykułu znajdującego się na tej stronie: Owczarek niemiecki długowłosy – żywienie

Szczeniaki owczarka niemieckiego są urocze i ciężko odmówić im przekąski, gdy wpatrują w nas swoje oczy. Niemniej jednak, dla dobra naszego pupila, nie powinniśmy ulegać naszemu czworonogowi i szczególnie w początkowym okresie jego życia – nie raczyć go przysmakami, które nie są dla niego zalecane.

Dodaj komentarz