Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego powinny być tak dobrane, by zapewniać mu zarówno wygodę, jak i niezbędną izolację termiczną. Czasami prawidłowe dobranie owych wymiarów jest prawdziwym wyzwaniem, szczególnie, że owczarek niemiecki długowłosy jest znacznie bardziej narażony na warunki atmosferyczne od swojego kuzyna o krótszej sierści. Jak więc powinna wyglądać idealna buda dla Naszego pupila?

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego

Czy owczarek niemiecki długowłosy powinien mieszkać w budzie?

 

Zanim przejdziemy do samych wymiarów, jednak niezwykle istotne informacja – owczarek niemiecki długowłosy nie może (a przynajmniej nie powinien) zamieszkiwać w budzie przez okrągły rok.

O powodach, dla których owczarek niemiecki długowłosy nie powinien być trzymany na stałe na dworze pisałem już w TYM ARTYKULE. Jeżeli nie masz obecnie czasu lub ochoty się z nim zapoznać, to powtórzę jedynie pokrótce opisane tam przyczyny, dlaczego stałe legowisko powinno jednak znaleźć się w domu.

Powód, dla którego odmiana długowłosa owczarka niemiecki ego posiada tak bujną okrywę włosową, jest mutacja genetyczna, powodująca przerost włosa okrywowego w porównaniu do tego, w które zaopatrzony jest krótkowłosy owczarek niemiecki.

Skutkiem tej mutacji jest jednak również zanik podszerstka (warstwy gęstych włosów usytuowanych bezpośrednio przy skórze czworonoga). To właśnie podszerstek odgrywa główną rolę w ochronie psa przed warunkami atmosferycznymi oraz służy zwierzęciu do utrzymania stałej temperatury ciała.

Brak podszerstka sprawia, że owczarek niemiecki długowłosy narażony na stały kontakt ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcze, wysoka wilgotność powietrza czy chłód, z czasem podupadnie na zdrowiu.

Jeżeli zdecydowałeś się jednak, że twój pupil musi mieć budę – ok, spraw mu ją. Nieważne, czy chcesz mu ją zbudować samodzielnie, czy też nabyć gotową w sklepie. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej zaizolowana i perfekcyjnie dobrana buda nie zapewni Twojemu psu w okresie jesiennym czy zimowym równie dobrych warunków bytowania, jak twój dom czy mieszkanie.

Tym samym, jeżeli zdecydowałeś się na budę, to spraw, by dla psa była czymś w rodzaju daczy czy domku letniskowego – pies może w niej przebywać w cieplejsze dni, ale gdy pogoda ulegnie załamaniu – czas na powrót do ciepłego mieszkania.

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego

 

Buda dla owczarka niemieckiego długowłosego powinna spełniać kilka cech. Przede wszystkim – musi być na tyle duża, by zwierzak czuł się w niej wygodnie. Musi być jednak na tyle mała, by z łatwością umożliwić utrzymanie zwierzęciu ciepła także w chłodniejsze dni.

Wybierając (bądź budując) budę  dla naszego pupila postarajmy się by miała następujące wymiary:

Wewnętrzne wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego (mierzone od strony wewnętrznej, czyli legowiska):

 

  • Wysokość (w szczycie) – około 100 cm (jeżeli mamy psa o niewielkich rozmiarach bądź sukę, to może być to także 90 cm).
  • Szerokość: 70 cm
  • Długość: 90 cm

Wielkość wejścia

  • Wysokość: 40 cm
  • Szerokość: 30 cm.

 

Zewnętrzne wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego:

Tu mamy pełną dowolność. Buda ocieplana będzie oczywiście większa od nieocieplanej, a sama grubość warstwy ociepleniowej będzie zależna od zastosowanej izolacji. Zwykle wymiary zewnętrzne są  tylko nieco większe od tych wewnętrznych, ale w przypadku budy ocieplanej mogą być większe nawet o 10-15 %.

Wejście budy powinno się znajdować maksymalnie kilkanaście centymetrów nad wysokością podłogi.

Jeżeli buda jest symetryczna, wejście powinno zostać umieszczone po środku jednej ze ścian o długości 70 cm (nie umieszczajmy wejścia na dłuższej ze ścian, bo psu będzie niewygodnie).

Decydując się na budę z pochyłym dachem pamiętajmy, że podana wysokość 100 cm dotyczy jego najwyższego miejsca. Postarajmy się jednak, by w najniższym miejscu dach miał przynajmniej 60 cm.

Wybierając budę nigdy nie sugerujmy się wymiarami zewnętrznymi. Te bywają zwodnicze. Buda, która prezentuje się z zewnątrz jako przestronna, w środku może być zupełnie ciasna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie uzyskać od sprzedawcy wewnętrznych wymiarów budy – nie decydujmy się na nią. wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego dobierane „na oko” nigdy nie są dobrym pomysłem.

Ustawienie budy

 

Pamiętajmy, żeby budę ustawić tak, by pies miał zawsze widok na podwórze. W końcu jego rolą jest również doglądanie naszych włości.

Buda nie powinna być ustawiana bezpośrednio na samym podłożu. Należy zawsze zadbać o to, by w jakiś sposób odizolować ja od gruntu. Można tego dokonać ustawiając budę na deskach, palikach, czy tez oddzielając jej podłogę od podłoża warstwa styropianu. Każdy sposób izolacji jest dobry, byleby tylko buda pozostała po montażu stabilna i się nie kiwała.

Dach budy należy zabezpieczyć przed deszczem. Można do tego użyć specjalnego impregnatu. Jeżeli buda została przez nas kupiona, istnieje duża szansa, ze dach jest już odpowiednio zaimpregnowany.

Na koniec – odsyłam Cię do naprawdę wyśmienitego materiału, na którym pokazano krok po kroku, jak wykonać budę dla psa (dodajmy, że wyjątkowo finezyjną). Obowiązkowy film nie tylko dla majsterkowiczów. Jeżeli zapragniesz mieć podobną we własnym ogrodzie, autor filmu w opisie podaje link do wszystkich wymiarów. A oto i sam LINK.

Powodzenia w zdobyciu idealnej budy dla Twojego psa!