Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego powinny być tak dobrane, by zapewniać mu zarówno wygodę, jak i niezbędną izolację termiczną. Czasami prawidłowe dobranie owych wymiarów jest prawdziwym wyzwaniem, szczególnie, że owczarek niemiecki długowłosy jest znacznie bardziej narażony na warunki atmosferyczne od swojego kuzyna o krótszej sierści. Jak więc powinna wyglądać idealna buda dla Naszego pupila?

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego

Czy owczarek niemiecki długowłosy powinien mieszkać w budzie?

 

Zanim przejdziemy do samych wymiarów, jednak niezwykle istotne informacja – owczarek niemiecki długowłosy nie może (a przynajmniej nie powinien) zamieszkiwać w budzie przez okrągły rok.

O powodach, dla których owczarek niemiecki długowłosy nie powinien być trzymany na stałe na dworze pisałem już w TYM ARTYKULE. Jeżeli nie masz obecnie czasu lub ochoty się z nim zapoznać, to powtórzę jedynie pokrótce opisane tam przyczyny, dlaczego stałe legowisko powinno jednak znaleźć się w domu.

Powód, dla którego odmiana długowłosa owczarka niemiecki ego posiada tak bujną okrywę włosową, jest mutacja genetyczna, powodująca przerost włosa okrywowego w porównaniu do tego, w które zaopatrzony jest krótkowłosy owczarek niemiecki.

Skutkiem tej mutacji jest jednak również zanik podszerstka (warstwy gęstych włosów usytuowanych bezpośrednio przy skórze czworonoga). To właśnie podszerstek odgrywa główną rolę w ochronie psa przed warunkami atmosferycznymi oraz służy zwierzęciu do utrzymania stałej temperatury ciała.

Brak podszerstka sprawia, że owczarek niemiecki długowłosy narażony na stały kontakt ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcze, wysoka wilgotność powietrza czy chłód, z czasem podupadnie na zdrowiu.

Jeżeli zdecydowałeś się jednak, że twój pupil musi mieć budę – ok, spraw mu ją. Nieważne, czy chcesz mu ją zbudować samodzielnie, czy też nabyć gotową w sklepie. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej zaizolowana i perfekcyjnie dobrana buda nie zapewni Twojemu psu w okresie jesiennym czy zimowym równie dobrych warunków bytowania, jak twój dom czy mieszkanie.

Tym samym, jeżeli zdecydowałeś się na budę, to spraw, by dla psa była czymś w rodzaju daczy czy domku letniskowego – pies może w niej przebywać w cieplejsze dni, ale gdy pogoda ulegnie załamaniu – czas na powrót do ciepłego mieszkania.

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego

 

Buda dla owczarka niemieckiego długowłosego powinna spełniać kilka cech. Przede wszystkim – musi być na tyle duża, by zwierzak czuł się w niej wygodnie. Musi być jednak na tyle mała, by z łatwością umożliwić utrzymanie zwierzęciu ciepła także w chłodniejsze dni.

Wybierając (bądź budując) budę  dla naszego pupila postarajmy się by miała następujące wymiary:

Wewnętrzne wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego (mierzone od strony wewnętrznej, czyli legowiska):

 

  • Wysokość (w szczycie) – około 100 cm (jeżeli mamy psa o niewielkich rozmiarach bądź sukę, to może być to także 90 cm).
  • Szerokość: 70 cm
  • Długość: 90 cm

Wielkość wejścia

  • Wysokość: 40 cm
  • Szerokość: 30 cm.

 

Zewnętrzne wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego:

Tu mamy pełną dowolność. Buda ocieplana będzie oczywiście większa od nieocieplanej, a sama grubość warstwy ociepleniowej będzie zależna od zastosowanej izolacji. Zwykle wymiary zewnętrzne są  tylko nieco większe od tych wewnętrznych, ale w przypadku budy ocieplanej mogą być większe nawet o 10-15 %.

Wejście budy powinno się znajdować maksymalnie kilkanaście centymetrów nad wysokością podłogi.

Jeżeli buda jest symetryczna, wejście powinno zostać umieszczone po środku jednej ze ścian o długości 70 cm (nie umieszczajmy wejścia na dłuższej ze ścian, bo psu będzie niewygodnie).

Decydując się na budę z pochyłym dachem pamiętajmy, że podana wysokość 100 cm dotyczy jego najwyższego miejsca. Postarajmy się jednak, by w najniższym miejscu dach miał przynajmniej 60 cm.

Wybierając budę nigdy nie sugerujmy się wymiarami zewnętrznymi. Te bywają zwodnicze. Buda, która prezentuje się z zewnątrz jako przestronna, w środku może być zupełnie ciasna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie uzyskać od sprzedawcy wewnętrznych wymiarów budy – nie decydujmy się na nią. wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosego dobierane „na oko” nigdy nie są dobrym pomysłem.

Ustawienie budy

Pamiętajmy, żeby budę ustawić tak, by pies miał zawsze widok na podwórze. W końcu jego rolą jest również doglądanie naszych włości.

Buda nie powinna być ustawiana bezpośrednio na samym podłożu. Należy zawsze zadbać o to, by w jakiś sposób odizolować ja od gruntu. Można tego dokonać ustawiając budę na deskach, palikach, czy tez oddzielając jej podłogę od podłoża warstwa styropianu. Każdy sposób izolacji jest dobry, byleby tylko buda pozostała po montażu stabilna i się nie kiwała.

Dach budy należy zabezpieczyć przed deszczem. Można do tego użyć specjalnego impregnatu. Jeżeli buda została przez nas kupiona, istnieje duża szansa, ze dach jest już odpowiednio zaimpregnowany.

W tym miejscu – odsyłam Cię do naprawdę wyśmienitego materiału, na którym pokazano krok po kroku, jak wykonać budę dla psa (dodajmy, że wyjątkowo finezyjną). Obowiązkowy film nie tylko dla majsterkowiczów. Jeżeli zapragniesz mieć podobną we własnym ogrodzie, autor filmu w opisie podaje link do wszystkich wymiarów. A oto i sam LINK.

Jeżeli jednak należysz do osób, które mażą o wyjątkowym lokum dla swojego pupila, nie masz jednak czasu bądź chęci na majsterkowanie, przedstawiam budę, która może Ci się spodobać. Podkreślam jednak wyraźnie – Twojemu owczarek najchętniej przebywa przez większość czasu u Twojego boku w domu bądź mieszkaniu. Zakup bądź budowę budy potraktuj więc jedynie jako ewentualną możliwość – nie zaś jako obowiązek. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony – ten element wyposażenia możesz potraktować jako zupełnie zbyteczny.

Lista bud znajdujących się w tym artykule będzie z czasem powiększana. Nie ukrywam jednak, że na ten moment znalazłem tylko jeden produkt, który mogę z czystym sumieniem polecić.

Drewniana buda dla Psa Trixie

buda

Prosta i elegancka buda o klasycznym designie pasująca do każdego ogrodu.

Podstawowym powodem, dla którego jest ona warta polecenia, są jej rozmiary. Wymiary wewnętrzne wynoszą 74cm x 88cm x 87cm. Są one więc bardzo zbliżone do tych, które są optymalne.

Nawet większe psy będą czuć się w niej swobodnie. Wymiary zewnętrzne natomiast wymiary zewnętrzne: 96cm x 112cm x 104cm, przez co posiadacze mniejszych ogrodów nie musza się martwić, że obiekt taki zajmie zbyt wiele miejsca bądź zdominuje wizualnie swoje otoczenie.

Została wykonana z drewna sosnowego, co zapewnia dodatkową odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki 4 niewielkim podstawkom nie styka się ona bezpośrednio z podłożem, dzięki czemu zapewnia dodatkową izolację także w chłodniejsze dni.

Sprawdź dostępność i cenę budy! 

Powodzenia w zdobyciu idealnej budy dla Twojego psa!