Pies latem

Ten, komu doskwiera polska zima, każdego roku z wyczekiwaniem wypatruje pierwszych oznak zbliżającego się lata. Upalne dni są marzeniem osób, które pragną zyskać nieco opalenizny, wypocząć na łonie natury, czy też po prostu wyjść z domu bez konieczności zakładania na siebie wielu warstw krępującej odzieży.

Również czworonogi radośnie spoglądają na okres letni – w końcu ładna pogoda może sprawić, że ich właściciele przychylniej będą patrzeć na możliwość zabrania swojego pupila na spacer. Jednocześnie – okres upałów jest dla psa dość niebezpieczny – zwierzę to posiada znacznie mniej wydajny układ chłodzenia niż człowiek. O czym należy więc pamiętać, by wakacyjny wypoczynek był równie udany dla nas, jak i naszego czworonoga?

Pies latem – Dbaj o temperaturę w domu

Przed wyjściem do pracy koniecznie zadbaj o to, by pies nie był narażony na skrajnie wysokie temperatury. Część mieszkań ma w zwyczaju nagrzewać się niczym szklarnia z prawdziwego zdarzenia. W takiej sytuacji koniecznie zapewnijmy pełną miskę wody dla czworonoga. Jeżeli nie posiadamy klimatyzacji dobrym pomysłem jest też uchylenie wszystkich okien celem wywołania ruchu powietrza.

W sytuacji, w której promienie słońca padają bezpośrednio na posłanie naszego czworonoga, pamiętajmy o zasłonięciu żaluzji.

Gdy nie jesteśmy w stanie wywołać w domu naturalnego przewiewu, możemy rozważyć zakup cyrkulatora powietrza. Urządzenie to działa na zasadzie tożsamej do wiatraka, przy czym posiada większą moc. W wyniku jego użycia powietrze w całym pomieszczeniu będzie znajdować się w ruchu, co ostatecznie umożliwi zwiewanie przyskórnej warstwy powietrza znajdującej się pod psim futrem i pomoże zwierzęciu z termoregulacją.

Warto też pomyśleć o zaopatrzeniu się w matę chłodzącą oraz odpowiednie posłanie, które nie będzie kumulować generowanej przez zwierzaka energii cieplnej.

Pies latem – Na cel spacerów wybieraj miejsca z dostępem do wody i cienia

Odkryte nasłonecznione pole znajdujące się po środku niczego nie spełni się w roli wybiegu dla psa – przynajmniej w okresie upałów. Jeżeli zdecydujemy się na spacer w upalną pogodę, wybierzmy zalesiony zakątek, w którym pupil będzie w stanie schronić się przez prażącym słońcem. Warto zabrać ze sobą także miskę dla psa i wodę. Doskonałym i niewymagającym ponoszenia dodatkowych kosztów pomysłem jest zabranie ze sobą termosu z wodą uprzednio schłodzoną w lodówce. Możemy do niej dodać też kostki lodu.

Pies latem – Unikaj szoku termicznego

Równie niebezpieczna jak upał może być także nagła zmiana temperatury. O ile nasz czworonóg po spacerze w promieniach prażącego słońca może marzyć o tym, by rzucić się prosto do znajdującego się nieopodal stawu, o tyle nie jest to zdecydowanie dobry pomysł – szczególnie w przypadku psów chorych oraz w podeszłym wieku.

Nagła zmiana temperatury może wywołać szok u zwierzęcia. Z tego względu jeżeli chcemy zapewnić naszemu pupilowi dobrodziejstwa w postaci kąpieli na łonie przyrody, najlepiej zaplanować taką atrakcję na godziny wieczorne bądź poranne, gdy temperatura powietrza jest nieco niższa.

Pies latem – Unikaj rozgrzanych powierzchni

Chociaż trawa nie jest w stanie osiągnąć wysokiej temperatury, to asfalt czy płyty chodnikowe z łatwością rozgrzeją się do takiego stopnia, że można będzie na nich smażyć jajka. Nie jest to problemem, jeżeli dysponujemy odpowiednim obuwiem. Niemniej jednak – nasz podopieczny zawsze chodzi boso…

Powierzchnia, którą zwierzak styka się z rozgrzaną ziemią, jest znacznie odporniejsza i grubsza od ludzkiej skóry. Wytrzymałość ta jest jednak w dużej mierze cechą nabytą. Większe psy łatwo ścierają sobie spód łap ze względu na swoją masę, co powoduje odrastanie grubszej i trwalszej warstwy ochronnej. Również psy spędzające dużo czasu poza domem wykształcają sobie grubsze poduszki niż ich pobratymcy spędzający czas w czterech ścianach.

Nieważne jednak, jak grube poduszki ma nasz podopieczny – nie stanowią one idealnej izolacji. Z tego powodu w upalne dni starajmy się unikać rozgrzanych chodników, a zdecydujmy się na spacer po bardziej trawiastych terenach.

Pies latem

Pies latem – Unikaj intensywnych, długotrwałych ćwiczeń

Organizmy ssaków stanowią bardzo wydajne generatory ciepła. Każdy skurcz mięśnia uwalnia energię, która powoduje podniesienie się ciepłoty ciała. Czym dłuższy i bardziej intensywny wysiłek, tym więcej energii wyprodukuje nasz pupil. W chłodne dni jest on w stanie się jej bez problemu pozbyć poprzez wypromieniowanie nadmiaru do otoczenia. Jeżeli jednak temperatura powietrza jest wysoka, proces chłodzenia zachodzi znacznie mniej wydajnie. Zrezygnujmy więc z zapewnienia pupilowi wytężonego wysiłku fizycznego w ciepłe dni, by uchronić go przed przegrzaniem.

Pies latem – Zachowaj szczególną ostrożność przy wysokiej wilgotności powietrza

O ile powietrze samo w sobie słabo przewodzi ciepło, o tyle woda jest już znakomitym przewodnikiem termicznym. Czym więcej wilgoci w powietrzu, tym bardziej pies jest narażony na przegrzanie. Planując czas spędzany z psem zawsze uwzględniajmy również ten, często ignorowany czynnik.

Pies latem – Zadbaj o stan sierści swojego podopiecznego

Każdy właściciel owczarka niemieckiego długowłosego jest świadomy, jak łatwo potrafi zlepiać się jego sierść oraz jak wiele włosia pozostaje na szczotce po dokładnym czesaniu. Jeżeli nasz czworonóg należy do ras długowłosych wiele zyska na skróceniu sierści, pozbyciu się kołtunów czy chociażby porządnym szczotkowaniu. Czy mniej sierści, tym mniejsze problemy z pozbyciem się nadmiaru ciepła.

Pies latem – Zwracaj szczególną uwagę na niepokojące objawy

Przegrzanie czy udar cieplny wywołują pewne objawy somatyczne oraz behawioralne. Do najbardziej typowych należą problemy z oddychaniem, ciężkie dyszenie, ślinotok, przyspieszone bicie serca, przekrwienie dziąseł, języka oraz podniebienia, jak również osłabienie, pokładanie się, zawroty głowy czy drgawki. Jeżeli zaobserwujemy którekolwiek z powyższych niezwłocznie udajmy się do weterynarza.

Pies latem – Nigdy nie zostawiaj psa w aucie

Na koniec rzecz oczywista, ale i tak niejednokrotnie ignorowana przez pewne indywidua. Nigdy nie zostawiaj psa w aucie w gorący, czy chociażby ciepły dzień – w szczególności z zamkniętymi oknami.
Wnętrze auta działa jak zasilany słońcem piekarnik. Rozgrzane blachy rozgrzewają wnętrze. Szyby przepuszczają do wewnątrz promienie słoneczne, ale uniemożliwiają cyrkulację powietrza. Nawet kilka minut spędzonych w takich warunkach może spowodować śmierć pozostawionego w nich zwierzęcia.