Najlepsze legowisko dla psa

Wybór odpowiedniego legowiska dla naszego czworonoga to sprawa niebagatelna. Dorosły pies potrafi przespać nawet 14 godzin na dobę, a należy pamiętać, że na swoim posłaniu nie tylko sypia – jest też ono jego azylem, do którego kieruje się w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa. Wylegiwanie się w nim jest też jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu, o ile oczywiście w danym momencie nie ma ochoty na aktywności fizyczne. Jak więc wybrać najlepsze legowisko dla psa?

Akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosegoNiestety nie istnieje coś takiego jak „uniwersalne, najlepsze legowisko dla psa”, gdyż każdy pupil posiada nieco odmienne potrzeby i preferencje. Niemniej jednak , niektóre spośród produktów oferowanych na polskim rynku są bardziej uniwersalne od innych.

Jak wybrać najlepsze legowisko dla psa?

Wybierając odpowiednie legowisko dla podopiecznego powinniśmy rozważyć kilka możliwości i wziąć pod uwagę pewne czynniki. Do najważniejszych z nich należą:

Wielkość psa

To chyba pierwszy aspekt, który przychodzi do głowy podczas rozważań na temat wyboru właściwego posłania.

Dobór odpowiedniego legowiska pod względem wielkości nastręcza zwykle więcej problemów, niż można by się w pierwszej chwili spodziewać. Niestety, zasada „po prostu kup coś, co jest większe i szersze, niż położony na boku pies” nie zawsze się sprawdza. Zbyt duże legowisko co do zasady nie będzie sprawiało naszemu psu większych niedogodności (o ile nie zaistnieją takie dodatkowe czynniki jak np. konieczność zapewnienia dodatkowej ochrony termicznej), niemniej jednak zdarza się, że zbyt duży rozmiar będzie stanowił problem, gdy zaczniemy się zastanawiać, gdzie też owo legowisko postawić.

Istnieje jednak uniwersalny sposób, w który możemy zawczasu ocenić niezbędną wielkość posłania dla naszego pupila.

Zacznijmy od zmierzenia czworonoga. Potrzebujemy dwóch wymiarów. Wysokość od podstawy łap do kłębu oraz długość od pyska do miejsca, w którym rozpoczyna się jego ogon.

Następnie odpowiedzmy sobie na pytanie, czy zamierzamy kupić legowisko wyposażone w ścianki, czy też o płaskiej powierzchni. Jeżeli decydujemy się na model ze ściankami, długość powierzchni nadającej się do spania wynosi 5/6 długości zwierzęcia, natomiast jej szerokość jest równa wysokości zwierzęcia od kłębu do podstawy stóp.

Pies w legowisku ze ściankami zawsze będzie chciał zwinąć się w kłębek wykorzystując naturalne oparcie posłania. Dlatego też nie jest konieczne zapewnienie aż takiej ilości miejsca, jak w przypadku modeli bez ścianek.

Jeżeli chcemy zakupić posłanie płaskie, to powinno być ono o jakieś 20% większe niż rozmiary psa. Na tego typu legowisku pies musi mieć możliwość wyciągnięcia się, gdyż nie posiada ono oparcia.

Preferowany kształt legowiska

Na rynku można spotkać legowiska dla psów w niemal każdym kształcie. Najbardziej popularne są jednak prostokątne, okrągłe oraz owalne. To właśnie spośród tych 3 modeli polecam dokonać wyboru, gdyż najłatwiej obliczyć ich rzeczywistą powierzchnię użytkową, a tym samym – zadbać o odpowiedni rozmiar dla pupila.

Jeżeli obawiamy się, że nasze mieszkanie nie pomieści dużego legowiska, koniecznie zdecydujemy się na takie w kształcie prostokątnym. Łatwo je ustawić oraz zapewnia maksymalną powierzchnię do wylegiwania się w stosunku do swoich rozmiarów.

Legowisko ze ściankami bądź płaskie

Płaskie legowiska zwykle zajmują więcej miejsca niż te ze ściankami. Kwestia wyboru między tymi dwoma opcjami zależy zwykle od preferencji pupila oraz właściciela. Co do zasady jednak – czym mniejszy pies, tym bardziej skorzysta na ściankach legowiska. Szczególnie wśród ras małych dają one dodatkowe poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwiają utrzymanie zwierzęcia w odpowiedniej temperaturze dzięki lepszej izolacji termicznej.

Twardość

Podobnie jak materace wykorzystywane w naszych łóżkach, tak i psie legowiska różnią się między sobą twardością. Część jest miękka jak wypełniona pierzem poduszka. Inne są sztywne niemal niczym drewno.

Decydując się na dobrnie odpowiedniej miękkości, ponownie należy się kierować przede wszystkim rozmiarami zwierzęcia. Czym mniejszy pies tym bardziej miękkie posłanie. Większe czworonogi mogą się dosłownie zapadać pod wpływem własne masy w posłaniach o mniej zwartej strukturze. Wpływa to nie tylko na wygodę pupila, ale także na trwałość samego posłania.

Wymiary budy dla owczarka niemieckiego długowłosegoWytrzymałość

Wytrzymałość materiału ma kluczowe znaczenie dla długowieczności legowiska. Tkanina, której nie da się łatwo rozciąć czy rozerwać zębami sprawi, że rzadziej będziemy musieli sięgać do portfela celem nabycia nowego posłania.

W tym przypadku również kryterium wyboru powinna być wielkość zwierzęcia. Czym większy pies, tym potrzebny mocniejszy materiał. Wraz ze wzrostem gabarytów zwierzęcia zwiększa się również jego siła oraz wielkość zębów i pazurów. Duży pies jest w stanie delikatne posłania rozerwać nawet w sposób przypadkowy.

Inne czynniki

Podczas doboru odpowiedniego legowiska dla czworonoga możemy kierować się również dodatkowymi elementami. Do najważniejszych z nich należą:

Konieczność zapewnienia prawidłowej temperatury

Jeżeli nasza podłoga jest zawsze zimna i obawiamy się wychłodzenia podopiecznego możemy zdecydować się na posłanie na podwyższeniu (odizolowane od podłoża).

Gdy pies należy do ras podatnych na wychłodzenie może przydać się również leże zadaszone.

Wiek zwierzęcia

Jeżeli pies będzie jeszcze rósł warto zawczasu zakupić nieco większe posłanie.

Dolegliwości

Weterynarz może poradzić nam zakup konkretnego rodzaju posłania, które będzie odpowiednie dla psa z problemami zdrowotnymi.

Najlepsze legowiska dla psa

Skoro omówiliśmy już, w jaki sposób prawidłowo wybrać najlepsze legowisko dla psa przyjrzyjmy się w jaki sposób prezentują się dostępne w Polsce modele. Wybrane przykłady są bardzo różnorodne i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Lista ta stanowi znakomitą pomoc dla osób chcących wybrać najlepsze legowisko dla psa. Jeżeli któryś modle spodoba się na tyle, że zaistnieje potrzeba jego natychmiastowego zakupu – żaden problem. Wystarczy kliknąć w link znajdujący się przy opisywanym egzemplarzu, który umożliwi zapoznanie się z aktualną ceną, dostępnością oraz oczywiście, umożliwia sam zakup.


Chester boxLegowisko, które powinno spodobać się przede wszystkim małym psom oraz ich właścicielom. Model ten dostępny jest również w większych rozmiarach, chociaż w mojej ocenie na prezentowanej tu liście znajdują się legowiska, które lepiej spełnią swoje zadanie w przypadku większych ras.

Legowisko posiada niewielkie gabaryty oraz prostokątny kształt, co czyni tą propozycje jedną z najbardziej uniwersalnych, ze względu na możliwość jej ustawienia w zasadzie w dowolnym miejscu.
Grubość spodniej warstwy jest na tyle duża, że posłanie to zapewnia doskonałą izolację, nawet jeżeli położymy je na chłodnych kaflach. Skoro jesteśmy już przy podłodze złożonej z kafli – legowisko to posiada specjalną powierzchnię antypoślizgową, dzięki czemu nie będzie się ono przemieszczać nawet na tak gładkiej powierzchni.

Sprawdź cenę i dostępność produktu


Trixie sofa

Jeżeli zależy nam nie tylko na wygodzie pupila, ale i na eleganckim designie, ten model posłania sprawdzi się idealnie. Szczególnie, jeżeli nasz pupil jest typowym psem salonowym.
Prezentowany model doskonale wpasuje się do nowoczesnych wnętrz. Co więcej, dzięki temu, że nie styka się bezpośrednio z gruntem zapewnia doskonałą izolację termiczną.
Nada się szczególnie dobrze dla psów ras małych oraz średnich. Najlepsze legowisko dla psa arystokraty ;).

Sprawdź cenę i dostępność produktu


Malibu

Proste, ciepłe, miękkie i tanie. Idealne dla małych i średnich psów. Doskonały wybór dla wszystkich, których interesuje korzystna relacja cena/jakość. Dostępne w wielu rozmiarach.

Sprawdź cenę i dostępność produktu


Amy Play

Eleganckie oraz wytrzymałe posłanie zapewniające doskonałą izolację oraz wygodę. Niewielkie ścianki umożliwiają wygodne oparcie się naszemu pupilowi. Model ten szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku psów o średnich gabarytach.

Prostokątny kształt oraz neutralna kolorystyka w połączeniu z uniwersalnym wzornictwem sprawiają, że legowisko to nadaje się równie dobrze do ustawienia w przedpokoju, jak również w sypialni czy salonie.

Sprawdź cenę i dostępność produktu


Scruffs

Legowisko to, chociaż dostępne w kilku rozmiarach, polecam szczególnie w jego największych wersjach. Prezentowany tu model XL doskonale legowisko dla dużego psa, takiego jak chociażby owczarek niemiecki czy labrador.

Sprytny sposób zaprojektowania sprawia, że mimo sporych gabarytów produkt ten łatwo ustawić w niemal każdym miejscu. Dobrana paleta kolorów nie tylko jest wyjątkowo uniwersalna, ale także doskonale maskuje drobne zabrudzenia, jakie mogą wystąpić w wyniku użytkowania.

Materiał, z którego wykonano legowisko, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że nasz podopieczny je przypadkowo rozerwie. Co więcej – leże to dopasowuje się do kształtów zwierzęcia, co nie tylko skutkuje zwiększoną wygodą, ale również przyniesie ulgę psom, które cierpią z powodu problemów związanych ze stawami.

Prezentowany produkt jest wyposażony w matę antypoślizgową oraz zapewnia dodatkową izolację termiczną.

Sprawdź cenę i dostępność produktu


owal

Legowisko idealnie nadające się dla owczarka niemieckiego oraz wszystkich dużych ras. Szczególnie przydatne, jeżeli posiadamy temperamentnego osobnika, lubującego się w rozgryzaniu i rozdrapywaniu wszelkich znajdujących się w jego zasięgu obiektów.

Legowisko to jest wykonane z twardego, sztywnego materiału, bardzo odpornego na uszkodzenia. Nawet, jeżeli czworonóg będzie próbował je rozkopać bądź rozszarpać, będzie miał z tym bardzo duży problem.

Wypełnienie legowiska jest zbite i twarde, niepodatne na odkształcenia. Jest także grube, co zapewnia doskonałą izolację, dzięki której możemy położyć je nawet na kaflach bez obawy, że nasz pupil się zaziębi.

Jest to egzemplarz na tyle duży, że nawet największe psy bez problemu będą w stanie się na nim wygodnie ułożyć i rozciągnąć.

Sprawdź cenę i dostępność produktu


Chaba

Chyba najtańszy produkt, jaki występuje na rynku, który jednak wciąż potrafi spełniać swoją funkcję. Jest dostępny w 10 rozmiarach – począwszy od modelu przeznaczonego dla małych psów, na modelu dla psów dużych skończywszy.

Sprawdź cenę i dostępność produktu


materac

Posłanie w formie materaca. Prezentowany model to XXL-ka, przez co idealnie nadaje się dla przedstawicieli psów ras dużych.

Sprawdź cenę i dostępność produktu


Jeżeli wypróbowałeś/aś któryś z wyżej wymienionych modeli bądź też Twój pies korzysta z innego rodzaju posłania, które doskonale spełnia swoją funkcję – koniecznie podziel się Swoim doświadczeniem w komentarzu. Będzie to bardzo cenne dla Naszej społeczności.