Jakie witaminy dla owczarka niemieckiego długowłosego wybrać?

Jakie witaminy dla owczarka niemieckiego długowłosego wybrać?

Oszczędzę twój czas – odpowiedź na pytanie „Jakie witaminy dla owczarka niemieckiego długowłosego są najlepsze?”, albo „Jakie witaminy podawać owczarkowi niemieckiemu?” brzmi: ŻADNE, ALBO TAKIE, KTÓRE ZAPISAŁ MU WETERYNARZ. Jeżeli jednak chcesz się dowiedzieć dlaczego, zapraszam do dalszej lektury.

„Jakie witaminy dla owczarka niemieckiego?” to źle zadane pytanie.

Żyjemy w bardzo śmiesznych czasach. Z jednej strony medycyna (w tym medycyna weterynaryjna) nie była nigdy wcześniej tak bardzo rozwinięta. Z drugiej wokół tematu zdrowia narosło mnóstwo mitów, w dużej mierze bardzo szkodliwych.

Z każdej strony bombardują nas reklamy, wmawiające, że jedynym warunkiem, by cieszyć się dobrym zdrowiem, jest łykanie odpowiednio skomponowanych leków czy suplementów.

Co jeszcze zabawniejsze – dystrybucja suplementów zawierających witaminy i inne składniki mineralne osiąga szczyty, a jednocześnie ilość osób, które rzeczywiście powinny zażywać owe środki spada na łeb, na szyję.

Media, z przyczyn czysto zarobkowych, starają się nam wmówić, że zdrowy tryb życia wymaga zażywania suplementów. Tymczasem, jedyne czego potrzebujemy, to odpowiednia ilość ruchu na świeżym powietrzu i prawidłowa dieta.

Powiem więcej – trzeba byłoby się naprawdę postarać, żeby obecnie wystąpiły u nas niedobory witamin.

Co to ma wspólnego z owczarkiem niemieckim długowłosym? Ano to, że te same mechanizmy, mają również zastosowanie do naszych czworonożnych podopiecznych.

Każdy właściciel owczarka niemieckiego długowłosego pragnie, by ten się prawidłowo rozwijał, był zdrowy, wykształcił prawidłową masę i muskulaturę, był pełen energii i posiadał piękne, puszyste, lśniące futerko.

Niemniej jednak, jedynym sposobem, by nasz pies był zdrowy oraz utrzymał dobrą kondycję, jest (dokładnie tak samo jak w przypadku ludzi) zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i prawidłowej diety.

Jeżeli zarówno aktywność fizyczna jak i podawane pożywienie sąd dawkowane w odpowiednich ilościach, oraz są wysokiej jakości, żadne suplementy czy witaminy nie są psu potrzebne, a my nie musimy zastanawiać się, jakie witaminy dla owczarka niemieckiego należy mu zaaplikować.

Jeżeli nie zapewnimy psu odpowiedniej ilości ćwiczeń, a jego dieta będzie znacząco odbiegać od tego, co powinien jeść – żadne suplementy tu nie pomogą. A przynajmniej efekt ich podawania będzie mizerny w porównaniu ze zmianą nawyków żywieniowych i aktywności pupila.

Czy nigdy nie podawać witamin i suplementów?

Powiem tak – to zależy. Osobniki młode, ciężarne, w podeszłym wieku czy chore czasami wymagają dodatkowej porcji składników mineralnych w ilości, którą trudno zapewnić podając normalne posiłki. Niemniej jednak zdecydowanie stoję na stanowisku, że decyzję o wzbogaceniu psiej diety o suplementy powinniśmy zawsze podejmować po skonsultowaniu jej z weterynarzem naszego psa.