Ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego?

Określenie, ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego, nie należy do zadań łatwych. Potrzeby żywieniowe szczeniaka zmieniają się z tygodnia na tydzień, co nie powinno dziwić, zważywszy, że prawidłowy przyrost masy szczeniaka wynosi nawet 1 kg tygodniowo.

Ponadto, każdy szczeniak ma nieco inne preferencje, zarówno jeżeli idzie o ilość podawanego pokarmu, jak i jego rodzaj. Niemniej jednak, istnieją pewne uniwersalne wskazówki dotyczące ilości pokarmu podawanego szczeniakowi.

Ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego?

Zanim przejdziemy do tematu, należy zawsze pamiętać, że to, co je szczeniak, jest równie ważne jak to, ile je. Niedobory składników mineralnych dostarczanych w tym okresie nie dadzą się zrekompensować w przyszłości, musimy więc wyjątkowo starannie dobierać pożywienie dla psiaka. Moja Luna zaczynała od karmy Royal Canin professional maxi starter mother and baby dog. Nie mogę powiedzieć o tej karmie złego słowa, niemniej dość szybko karma została zamieniona na karmę Orijen Puppy, która to nie dość, że wyjątkowo smakowała mojemu szczeniakowi, to w mojej ocenie była jeszcze lepsza. Jeżeli ktoś zastanawia się więc, co zakupić, gorąco polecam ową karmę: Karma Orijen Puppy.

To, ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego zależy w głównej mierze od jego wieku.

Jeżeli nasze szczeniaki nie ukończyły jeszcze 3- 4 tygodnia życia, nie powinniśmy w ogóle ingerować w ich żywienie. Apetyt psiaków w tym wieku powinien być w całości zaspokajany przez mleko wytwarzane przez ich matkę. Podawanie w tym okresie jakichkolwiek smakołyków jest zupełnie niedopuszczalne.

Wyjątek od tej zasady stanowi wyłącznie przypadek, w którym szczeniaki nie mają dostępu do mleka matki – np. w przypadku zbyt wczesnego rozłączenia z rodzicielką, lub gdy ta, z jakiegoś powodu, nie przechodzi laktacji (procesu produkcji mleka) w sposób prawidłowy. O tym jak postępować w takiej sytuacji przeczytasz w dalszej części tekstu.

Co jednak istotne – jeżeli idzie o pierwsze cztery tygodnie życia szczeniaków – o ile nie powinniśmy jeszcze karmić psiaków, o tyle ich matka powinna dostawać znacznie większe ilości pokarmu niż zwykle. Dzienna ilość podawanego pokarmu może być nawet 3-4 razy bardziej pokaźna.

Gdy szczeniak osiągnie wiek 3-4 tygodni, jego dieta może zostać wzbogacona o pokarmy inne niż mleko. Pamiętajmy jednak, że mają one jedynie charakter uzupełniający i nie mogą stanowić głównego źródła kalorii i składników odżywczych dla szczeniaka.

W tym okresie należy podawać jedynie specjalne karmy przeznaczone dla bardzo młodych szczeniaków psów ras dużych. Karma taka powinna być dawkowana zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu.

Karma powinna być podawana szczeniakowi w misce (w ten sposób uczymy go prawidłowych nawyków żywieniowych). Powinna być to najlepiej karma puszkowana (wilgotna). Jeżeli dysponujemy jedynie karmą suchą, przed podaniem powinniśmy zadbać o to, by miała ona stan półpłynny. Najlepiej namoczyć ją uprzednio w wodzie albo mleku dla szczeniąt.

Gdy szczeniak osiągnie wiek piątego tygodnia jego pokarm może mieć już konsystencję nieco mniej rozwodnioną. Powinny się w nim też pojawiać elementy stałe. Szczeniak powinien mieć jednak cały czas dostęp do mleka matki.

Dopiero gdy szczeniak ukończy 6-7 tydzień życia, przestaje być on zależny od matczynego mleka i jego dieta zaczyna się składać wyłącznie z pokarmów podawanych mu przez człowieka.

Gdy psiak uniezależni się już od mleka matki, powinien otrzymywać dziennie około 200 Kcal na każdy kilogram masy ciała.

6-7 tygodniowe szczeniaki powinny otrzymywać 5 posiłków dziennie.

Z czasem liczba posiłków powinna być redukowana.

W wieku 3 miesięcy szczeniakowi należy podawać już tylko 3-4 posiłków dziennie.

Gdy pisak ukończy 6 miesiąc życia powinien otrzymywać od 2 do 3 posiłków dziennie. Ostatni posiłek powinien przypadać na godzinę 17:00 -18-00 i być najbardziej obfity.

Począwszy od 7 miesiąca zapotrzebowanie energetyczne na kilogram masy ciała zaczyna się zmniejszać. W kolejnych tygodniach i miesiącach należy stopniowo redukować ilość przyjmowanych przez psa kalorii (od 200 Kcal na kg masy ciała docelowo do 100 Kcal na kilogram masy ciała, przy czym ta ostatnia wartość powinna mieć zastosowanie jedynie do osobników w pełni dorosłych).

Po upływie kolejnych kilku miesięcy psa należy karmić 1-2 dziennie, zależnie od preferencji naszych i psa.

Ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego w wieku poniżej 7 tygodni niekarmiony przez matkę?

Jeżeli szczeniak z jakiegoś powodu jest pozbawiony dostępu do matczynego mleka, musimy zapewnić mu substytut psiego mleka (takie preparaty możemy znaleźć w dobrych sklepach zoologicznych i oczywiście, w Internecie), oraz zaopatrzyć się w niezbędne suplementy.

Ilość zastępczego mleka, jaką należy podawać szczeniakowi, jest zwykle wskazana na etykiecie produktu. To samo tyczy się odstępów czasowych miedzy poszczególnymi sesjami karmienia.

Zasadą jednak jest, że szczeniaka karmi się co 2 godziny. Jeżeli szczeniak jest słaby, można karmić go nawet co 30 minut aż do momentu, gdy jego stan nie ulegnie poprawie.

Niedopuszczalne jest zastąpienia substytutu mleka psiego mlekiem krowim czy mlekiem dla niemowląt (nie są one prawidłowo trawione przez psiaka i nie zapewniają mu odpowiednich wartości odżywczych).

Mleko należy podawać w butelce ze smoczkiem (zupełnie jak w przypadku niemowlaka). Powinno mieć ono temperaturę około 38 stopni Celsjusza. Po karmieniu należy wysterylizować butelkę i smoczek.

Szczeniak podczas karmienia powinien być trzymany na rękach. Przed podniesieniem szczeniaka należy umyć ręce i jeżeli matka szczeniaka jest w pobliżu, pogłaskać ją, tak, by naszych rękach pozostał jej zapach (zmniejszamy w ten sposób szansę na odrzucenie szczeniaka przez matkę).

Zachęcam jednak, żeby w każdym przypadku, w którym zmuszeni będziemy do samodzielnego karmienia szczeniąt bez udziału suki, wcześniej skontaktować się z weterynarzem.

Dodaj komentarz