Choroby owczarka niemieckiego długowłosego

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego zasadniczo pokrywają się z dolegliwościami, na jakie może zapaść jego krótkowłosy kuzyn.

Mimo, iż owczarki niemieckie zwykle są okazami zdrowia, to jednak mają tendencję do zapadania na niektóre niebezpieczne schorzenia.

Dla klarowności – to, ze owczarek niemiecki długowłosy ma tendencje do zapadania na niektóre choroby, w żadnym razie nie oznacza, że na dane schorzenie zapadnie. Warto jednak znać najpowszechniej występujące schorzenia i być na nie przygotowanym. Nasza szybka reakcja może uratować życie naszemu podopiecznemu, a odpowiednia profilaktyka zdecydowania przedłuży żywot naszego pupila i ułatwi mu zachowanie dobrej kondycji.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – skręt żołądka

Listę chorób otwiera skręt żołądka. Jest to schorzenie (a w zasadzie dolegliwość), która dotyka w głównej mierze psy duże oraz psy średnich rozmiarów.
Dolegliwość ta została wyszczególniona na początku listy z prostego powodu – mimo niepozornej nazwy jest PRAWDZIWYM ZABÓJCĄ owczarków niemieckich długowłosych.

Dolegliwość ta polega na wykonania przez żołądek zwierzęcia skrętu wokół własnej osi.

W wyniku skręcenia zostaje zaburzony przepływ gazów przez układ pokarmowy zwierzęcia.

Gazy następnie zaczynają się gromadzić, zwiększając ciśnienie w organizmie psa. W wyniku nacisku wywołanego przez gazy zostaje ograniczony przepływ krwi, doprowadzając do zatrzymania akcji serca bądź torsji, po których to następuje śmierć.

Symptomy skrętu żołądka są na szczęście dość wyraźne. Pies zaczyna zachowywać się w niespokojny sposób. Zaczyna dyszeć, ślinić się, występują u niego objawy paniki. Pies może próbować też zwymiotować, ale bez skutku, gdyż przewód pokarmowy jest na tyle skręcony, że uniemożliwi to wydostanie się treści żołądkowej. Następnie w wyraźny sposób nastąpi wydęcie się brzucha psa. W dotyku będzie przypominał napompowaną piłkę.

Jeżeli zauważymy którykolwiek z tych symptomów NATYCHMIAST udajmy się do najbliższego weterynarza. Jeżeli nie zareagujemy, naszemu pupilowi zostanie maksymalnie kilka godzin życia.

Jeżeli w lecznicy jest kolejka – wszelkimi sposobami, nie bacząc na krzywe spojrzenia osób w poczekalni, musimy dotrzeć do weterynarza i zasygnalizować podejrzenie skrętu żołądka. Jeżeli mimo takiej informacji weterynarz karze nam czekać w kolejce, bezzwłocznie udajmy się do innego lekarza weterynarii.

Mimo, iż nie ma sposobu na wykluczenie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka u naszego owczarka niemieckiego długowłosego, to możemy zminimalizować szanse jego wystąpienia.

Przede wszystkim, nie pozwalajmy naszemu psu na spożywanie dużych ilości wody bezpośrednio po jedzeniu czy wysiłku. Woda powinna być podawana w takich chwila w małych dawkach, w krótkich odstępach czasu.

Kolejną metoda prewencyjną jest podawanie w ciągu dnia kilku mniejszych posiłków zamiast jednego dużego, oraz planowanie aktywności naszego pupila na część dnia przypadającą w odstępie przynajmniej 2 godzin od podania jedzenia.

Ostatnim sposobem na zapobieżenie skrętowi żołądka jest utrzymanie prawidłowej diety naszego czworonoga. Jeżeli obawiamy się, że nasz pupil może mieć problemy ze skrętem żołądka (np. jego rodzice bądź rodzeństwo przeszli skręt żołądka), wybierajmy pokarm , który nie pęcznieje oraz nie produkuje dużej ilości gazów.

Jak sprawdzić, czy pokarm nie produkuje gazów oraz nie pęcznieje w sposób nadmierny? Weźmy garść pokarmu, jakim raczymy naszego czworonoga i wrzućmy do miski z ciepłą wodą. Jeżeli karma nie napęcznieje, albo napęcznieje jedynie w niewielkim stopniu, oraz nie będą się z niej wydobywać bąbelki, będzie to oznaczać, że nie powinna zwiększać ryzyka skrętu żołądka.

Na koniec tematu skrętu żołądka odsyłam Ci do świetnego artykułu na ten temat, na jaki trafiłem jakiś czas temu. Jest to wnikliwa analiza przedstawionego tu jedynie pokrótce problemu: kliknij w link do artykułu.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – Rak

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego potrafią być niestety wyjątkowo niebezpieczne. Rak niestety jest jedną z głównych przyczyn śmierci owczarków niemieckich długowłosych. Podobnie jak u ludzi, leczenie jest zawsze obarczone sporym ryzykiem. Brak też gwarancji na powrót zwierzęcia do zdrowia.

Częstotliwość występowania raka, podobnie jak u ludzi, jest w znacznym stopniu zdeterminowana przez geny. Warto więc, jeszcze przed przygarnięciem szczeniaka, zapytać właściciela hodowli, z której zamierzamy wziąć psa, czy krewni naszego pupila borykali się w przyszłości z tą chorobą.

Również profilaktyka raka przebiega podobnie jak u ludzi. Podczas pielęgnacji naszego pupila zwracajmy uwagę na wszystkie niepokojące objawy, takie jak chociażby pojawienie się na jego ciele bruzd czy zgrubień.

Jeżeli wykryjemy zmiany tego rodzaju, udajmy się z naszym czworonogiem do weterynarza. Jeżeli podzieli on nasze obawy dotyczące nowotworu, jest w stanie przeprowadzić biopsję, która umożliwi weryfikację, czy naprawdę mamy do czynienia z nowotworem.

Nigdy nie należy zwlekać z zaprowadzaniem naszego pupila do weterynarza w przypadku podejrzenia raka. W przypadku nowotworów czas jest naszym największym wrogiem. Standardowa procedura traktowania nowotworu polega po prostu na jego wycięciu. Czym szybciej zareagujemy, tym mniejsza szansa rozwoju choroby owczarka niemieckiego długowłosego oraz przerzutów.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – mielopatia zwyrodnieniowa

Wiem – ten medyczny termin brzmi wyjątkowo obco i pewnie nigdy wcześniej o nim nie słyszałeś. Niemniej jednak, każdy właściciel musi mieć świadomość istnienia tej choroby owczarka niemieckiego długowłosego, ponieważ jest to dolegliwość, która dotyka niemal wyłącznie tą rasę.

Mielopatia zwyrodnieniowa jest schorzeniem wyjątkowo słabo zbadanym. Objawia się ona stopniowym paraliżem zwierzęcia.

Nie znane są jeszcze przyczyny i natura tej choroby. Naukowcy podejrzewają, że ma ona podłoże genetyczne, właśnie z powodu, że cierpią na nią niemal wyłącznie owczarki niemieckie. Samce zapadają na nią częściej niż samice.

Wiadomo jedynie, że choroba ta ma także podłoże autoimmunologiczne, polegające na stopniowym uszkadzaniu komórek nerwowych przez układ odpornościowy naszego pupila.

Pierwszymi objawami jest drżenie tylnych nóg, ciągniecie łap po ziemi, problemy z bieganiem i skakaniem, potykanie się, czy w niektórych przypadkach problemy ze wstawaniem. Występuje też wyraźny zanik mięśni w tylnych łapach.

Powyższe objawy są tym poważniejsze, im młodszy jest nasz pies. Jeżeli nasz przyjaciel jest już leciwy, dolegliwości tego typu mogą być po prostu naturalną konsekwencją pogorszenia się kondycji stawów.

Choroba zwykle ujawnia się u zwierząt w wieku między 8 a 14 lat. Zwykle od jej zdiagnozowania do całkowitego paraliżu zwierzęcia pozostaje od 6 do 12 miesięcy.

Rozwój choroby owczarka niemieckiego długowłosego przebiega zawsze w ten sam sposób. Początkowo pies stopniowo traci władzę w tylnych łapach. Z czasem w ogóle nie może nimi poruszać. W międzyczasie choroba zaczyna atakować przednie łapy. Z czasem i one przestają się ruszać. Wraz z utratą władzy w kończynach następuje brak kontroli nad oddawaniem moczu i stolca.

Choroba ta przebiega na szczęście zupełnie bezboleśnie dla naszego czworonoga (o ile w ogóle można mówić o szczęściu w takich okolicznościach).

Choroba ta na obecnym etapie jej poznawania jest zupełnie nieuleczalna i najpóźniej po roku od jej wykrycia skończy się koniecznością uśpienia naszego pupila. Mimo wszystko, w przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy skontaktować się z weterynarzem. Dzięki odpowiednim zabiegom oraz specjalnie dobranej diecie można kupić naszemu przyjacielowi więcej czasu.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego jest dolegliwością polegającą na niedopasowaniu panewki kości biodrowej oraz główki kości udowej.

Jest to schorzenie dotykające w szczególności starsze psy.

Schorzenie to początkowo powoduje bolesny stan zapalny w okolicach miednicy zwierzęcia, prowadząc jednocześnie do dalszej degeneracji stawu. Zależnie od nasilenia może znacząco ograniczyć możliwość poruszania się zwierzęcia, lub wręcz całkowicie uniemożliwić poruszanie się naszemu pupilowi. W najbardziej nasilonej formie może wymusić konieczność uśpienia naszego przyjaciela.

Dysplazja stawu biodrowego zwykle objawia się tym, że nasz pupil zaczyna mieć problemy z poruszaniem. Może kuleć na tylnie łapy. Wstaje powoli i często sprawiając wrażenie, jakby cierpiał.

Jeżeli podejrzewamy dysplazję stawu biodrowego, koniecznie zaprowadźmy naszego czworonoga do weterynarza. Wbrew niekiedy spotykanej opinii, dysplazji nie da się zdiagnozować na podstawie obserwacji sposobu poruszania się psa. Prawidłowa diagnoza wymaga zrobienia owczarkowi prześwietlenia promieniami X.

W przypadku zdiagnozowania dysplazji konieczna może okazać się terapia farmakologiczna lub nawet zabieg chirurgiczny. Najlepszym sposobem na walkę z choroba jest właściwa profilaktyka.

Dysplazja stawu biodrowego owczarka niemieckiego ma w głównej mierze podłoże genetyczne i jak większość schorzeń, była wynikiem intensywnego chowu wsobnego (krzyżowania osobników blisko ze sobą spokrewnionych). Hodowcy obecnie jednak bardzo rygorystycznie dobierają krzyżowane osobniki pod tym kątem, w związku z czym choroba ta występuje teraz rzadziej niż w przeszłości.

Mimo genetycznego podłoża na rozwój choroby mają też wpływ czynniki środowiskowe.

Zapobieganie schorzeniu powinno polegać na eliminacji czynników ryzyka.

Owczarek niemiecki długowłosy, który nie ukończył pierwszego roku życia, nie powinien być poddawany intensywnemu treningowi wysiłkowemu, takiemu jak wielogodzinne biegi terenowe czy skakanie przez przeszkody. W tym wieku stawy są jeszcze dość plastyczne i może dojść do ich odkształcenia.

Bardzo istotną rolę odgrywa też prawidłowa dieta, która to znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia choroby.

Nie bez wpływu na wystąpienie choroby pozostaje również rodzaj podłogi, jaką wyłożony jest nasz dom/mieszkanie. Śliskie powierzchnie mogą doprowadzić do deformacji stawu. Postarajmy się więc, by przynajmniej w pomieszczeniach, w których stale przebywa nasz pies, podłoże było możliwie stabilne. Może nam w tym pomóc wyłożenie korytarza wykładziną lub zaopatrzenie się w dywany.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego -dysplazja stawu łokciowego

Dysplazja stawu łokciowego jest w swoim przebiegu, przyczynach i sposobach leczenia bardzo zbliżona do dysplazji stawy biodrowego, przy czy, co oczywiste, dotyczy przednich łap zwierzęcia. Różnicą jest także to, że niedopasowanie dotyczy 3 kości, z których składa się staw łokciowy.

Potrafi się ona ujawnić także u młodszych psów (około 1 roku życia). Zwykle najlepszym sposobem jej eliminacji (poza profilaktyką) jest zabieg chirurgiczny.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – choroby serca

Choroby serca, czy inaczej kardiomiopatie, są bardzo trudne w wykryciu. Pies, którego mięsień sercowy pracuje w sposób nieprawidłowy, początkowo nie będzie wykazywał żadnych objawów. Dopiero z czasem zacznie tracić na wadze. Może również pojawić się u niego kaszel.

Do chorób owczarka niemieckiego długowłosego atakujących serce zalicza się kilka niezależnych do siebie dolegliwości:

Kardiomiopatia przerostowa

Kardiomiopatia przerostowa polega na przeroście jednej z komór serca, co może z czasem wywołać zawał serca psa.

Nagła śmierć sercowa

Mięsień sercowy przestaje pracować bez wyraźniej przyczyny. Zwykle zwierzę nie wykazuje żadnych objawów wad serca przed wystąpieniem tego zaburzenia. Niestety, nie są znane przyczyny występowania tej dolegliwości, choć, na szczęście, występuje ona relatywnie rzadko w porównaniu z innymi opisanymi w tym artykule chorobami.

Zwężenie drogi odpływu komory serca

Zwężenie drogi odpływu komory serca to najczęstsza choroba serca u psów. Powoduje zmiany ciśnieniowe w krwiobiegu zwierzęcia. Nieleczona może być bardzo niebezpieczna.

Leczenie może polegać na zabiegu chirurgicznym, podawaniu odpowiednich leków albo też skłonieniu pupila do nowych aktywności. Oczywiście – każda droga leczenia powinna być wynikiem wytycznych określonych przez lekarza weterynarii.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – niedoczynność tarczycy

Tarczyca produkuje hormony niezbędne zwierzęciu do prawidłowego funkcjonowania. Niedoczynność tarczycy powoduje niedobór hormonalny.

Niedoczynność tarczycy może powodować zmiany zarówno w biologii zwierzęcia, jak również w jego zachowaniu. Najbardziej typowymi objawami jest bezpłodność, nieprawidłowo wyglądająca sierść, rozbieganie się oczu czy problemy w poruszaniu.

Niedoczynność tarczycy jest diagnozowana w oparciu o testy krwi zwierzęcia.

W przypadku, jeżeli nasz owczarek niemiecki długowłosy cierpi na niedoczynność tarczycy, może on dożyć późnej starości. Będzie jednak musiał przyjmować leki do końca swoich dni.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – enostoza

Enostoza zwana także młodzieńczym zapaleniem kości polega na zapaleniu jamy szpikowej kości w wyniku której może nastąpić degeneracja kończyny.

Dolegliwość ta jest dość bolesna i dotyka owczarki niemieckie w wieku między 6 a 14 miesiącem życia.

Najbardziej widocznym objawem jest kulawizna. Pies może być tęż osowiały, gorączkować, oraz mieć inne problemy z poruszaniem.

Mimo, ze enostaza może przejść sama z siebie, w każdym przypadku jej podejrzenia należy udać się do weterynarza.

Choroby owczarka niemieckiego długowłosego – choroba von Willebranda

Choroba von Willebranda jest psim odpowiednikiem hemofilii. Pies, w przypadku okaleczeń, ma problemy z zamykaniem się ran.
Choroba ta może mieć przebieg zarówno łagodny, umiarkowany, jak również ostry. W każdym przypadku, w którym zauważymy, że rany naszego owczarka nie goją się w prawidłowy sposób, należy udać się do weterynarza.

Dodaj komentarz