Akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosego, w które musisz się zaopatrzyć

akcesoria dla psa

My Polacy uwielbiamy prowizorki i działanie na bieżąco. Jeżeli nie jesteśmy na coś przygotowani, to i tak znajdziemy sposób, by się z danym problemem skutecznie rozprawić. Zaradność niewątpliwie jest cechą pożądaną. Niemniej jedna, w mojej ocenie, na „kombinowaniu” powinniśmy polegać jedynie w tych przypadkach, gdy w żaden sposób nie mogliśmy się na nową sytuację przygotować.

Przygarnięcie nowego podopiecznego należy jednak do sytuacji, do których można zawczasu przygotować plan działania, gdyż każdy owczarek niemiecki długowłosy na starcie będzie potrzebował mniej więcej tego samego.

Przed tobą znajduje się lista zawierająca akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosego, jakie powinieneś zakupić przed sprowadzeniem twojego nowego najlepszego przyjaciela do domu. Dzięki niej nie będziesz już musiał kombinować na bieżąco i polegać na prowizorkach.

Jedzenie

Tu brak niespodzianek. Nasz psiak ma nieposkromiony apetyt. Z wyprzedzeniem powinniśmy zaopatrzyć się w zapas suchej i mokrej karmy i ewentualne suplementy dla szczeniąt (chyba, że przygarniamy dorosłego psa). Jeżeli idzie o suchą karmę, to z czystym sumieniem mogę polecić karmę Orijen Puppy. Wierz mi – będziesz potrzebować dużej paczki. O tym, co jedzą owczarki niemieckie, możesz przeczytać w jednym z moich wcześniejszych artykułów, odsyłam więc bezpośrednio do niego.

Miski na jedzenie i wodę

Gdy zaopatrzyliśmy się już w żywność dla naszego pupila, czas na nabycie pojemników, w których będziemy mu ją podawać. Potrzebujemy dwóch misek – jednej w której będziemy podawać psiakowi posiłki, a drugą, do której będziemy wlewać wodę.

Miski można wybierać w zasadzie dowolnie. Proponuję jednak ograniczyć się do misek metalowych. Raz – są one wytrzymalsze od tych produkowanych z tworzyw sztucznych. Dwa – można je łatwiej doczyścić. Trzy – słabej jakości miska plastikowa, np. niektóre zakupione na targowiskach i sprowadzane z Chin mogą zawierać szkodliwe dla zwierzęcia substancje.

Jeżeli przygarniamy szczeniaka, to zdecydujmy się na dwie osobne miski, nie zaś na zestaw zawierający wgłębienie do wsypywania jedzenia i drugie przeznaczone do wlewania wody (czyli podwójną miskę). Szczeniaki często jedzą dość niechlujnie. Z łatwością zanieczyszczą wodę drobinami jedzenia, przez co my będziemy zmuszeni do częstszego wymieniania wody na świeżą.

Kup dwie metalowe, ogumione miski (nie ślizgają się) o sporej pojemności, tak, by szczeniak szybko z nich nie wyrósł. Link do misek w typie, jakiego potrzebujesz: Miski.

Szczotka i akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosego przeznaczone do pielęgnacji sierści

Owczarek niemiecki długowłosy gubi sierść od najmłodszych lat i to przez cały rok. Nie możemy pozwolić mu się zapuścić, więc regularne czesanie jest niezbędne. Proponuję na początek zakupić taką szczotkę: Szczotka Dingo. Potrzebujemy też nożyczek, którymi będziemy mogli obciąć skołtunioną sierść, z którą owczarek niemiecki długowłosy mierzy się zwłaszcza za młodu.

Nożyczki do obcinania pazurów

Wystarczą nam najbardziej podstawowe nożyce przeznaczone do obcinania pazurów, np. takie. Nie używajmy zwykłych nożyczek, gdyż te mogą wyrządzić psiakowi krzywdę. Koniecznie przed przystąpieniem do pierwszego przycinania zapoznajmy się z informacjami, jak robić to prawidłowo.

Legowisko

Kojec możemy kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym, jak również w Internecie. Pierwsze legowisko, które sprawimy naszemu owczarkowi, powinno być znacznie większe od naszego psiaka.

Powinien on spokojnie dać radę stać w nim na wyprostowanych łapach. Powinien też swobodnie dać radę się w nim obrócić. No i oczywiście – powinien móc się on w nim tak położyć, by nie wystawały mu z niego łapy.

Co więcej – warto, by legowisko dla owczarka było wykonane z trwałego materiału tak, by pies nie mógł go z łatwością rozerwać.

Decydując się na zakup legowiska polecam od razu zakup takiego w docelowym rozmiarze. Z małego legowiska owczarek szybko wyrośnie, a my będziemy narażeni na dodatkowy wydatek.

Jest to kwestią preferencji, ale odradzałbym koja zamknięte, tj, zabudowane również od strony sufitu. Zdecydowanie trudniej się je pierze. Ciężej usuwa się z nich sierść, która odkłada się na całej ich powierzchni. Sklepienie utrudnia nam też zajrzenie do środka, a psiak może do niego znieść wiele niepożądanych przedmiotów.

Pamiętajmy również, że dorosły owczarek niemiecki długowłosy jest na tyle duży, że bardzo ciężko będzie znaleźć dla niego odpowiedni kojec ze sklepieniem (chyba, że postawimy w mieszkaniu budę…). Psy, podobnie jak ludzie, posiadają jednak swoje preferencje – raz przyzwyczajone do kojca zamkniętego mogą czuć się nieswojo w nowym, niezadaszonym legowisku.

Pozostawiam link do legowiska, które idealnie spełnia warunki, o których wcześniej pisałem.

Smycz

Najlepiej nadadzą się najprostsze modele. Smycz może być skórzana, materiałowa lub syntetyczna.

Smycze zwijane czy smycze taśmowe nie nadadzą się – gdy tylko szczeniak podrośnie nabierze tyle siły, że nie opanujemy go na smyczy przeznaczonej dla małych psów.
Zdecydujmy się więc na smycz nierozciągliwą, o stałym rozmiarze, którą będziemy w stanie pochwycić w razie potrzeby obiema rękami. Smycz powinna mieć długość około 2 m. A tu link do solidnej, eleganckiej czarnej smyczy, która idealnie podała zadaniu: Smycz Dino.

Obroża

Potrzebujemy prostej obroży, najlepiej z materiału, skóry lub nylonu. Jeżeli przyprowadzamy do domu szczeniaka, jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na kolczatkę. Idealnie natomiast nada się taka obroża: obroża dla szczeniaka.

Obroża powinna być na tyle luźna, by w przestrzeń między jej wewnętrzną stroną a szyją naszego psiaka można było swobodnie włożyć 2 palce.

Nie powinniśmy kupować psu szelek zamiast obroży. Nawet młody owczarek niemiecki długowłosy jest na tyle silny, że będziemy mieli problem z jego kontrolą. Akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosego takie jak szelki uniemożliwiają skupienie siły w miejscu dla psa nieprzyjemnym (szyi), przez co możemy mieć problem ze zniechęceniem go do niepożądanego zachowania.

Obroża powinna mieć też zawieszkę z identyfikatorem (nieśmiertelnikiem), na której powinniśmy wpisać dane psa. Jeżeli obroża nie ma zawieszki, to upewnijmy się, że posiada miejsce, w którym możemy taką zawieszkę przyczepić.

Dorosły pies będzie potrzebował większej obroży, najlepiej skórzanej: obroża dla psa dorosłego.

Nieśmiertelnik (identyfikator)

Doczepiamy go koniecznie do obroży zwierzęcia, którą nosi na co dzień. Na zawieszce tego typu powinien znaleźć się minimum nasz numer telefonu. Warto jednak umieścić też imię zwierzęcia – pies szybko uczy się reagować na swoje imię, dzięki czemu łatwiej będzie go uspokoić osobie, na którą trafi gdy się zgubi.

Nieśmiertelnik jest koniecznym elementem w przypadku każdego psiaka – niezależnie czy ma wszczepiony chip, czy też nie. Ułatwi to znalazcy dotarcie do nas bez konieczności odwiedzenia weterynarza.

Identyfikator jest niezwykle istotny w przypadku, gdy przygarnięty przez nas pies jest jeszcze szczeniakiem. Często wpadną mu do głowy głupie pomysły. Przez nasza nieuwagę może opuścić naszą posesję albo zerwać się w czasie spaceru. Młody pies, który jest z nami od niedawna, sam może nie dać rady odnaleźć drogi do domu.

Zabawki

Nasz pies potrzebuje przede wszystkim 2 kategorii zabawek – tych, które będzie mógł gryźć, oraz tych, które będzie mógł aportować.

Jeżeli chodzi o zabawki do gryzienia – akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosego tego rodzaju są dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Psiakowi może wystarczyć nawet związany w pętlę zwój liny żeglarskiej. Przykład zabawki, o której mówię pod tym odnośnikiem: lina dla psa.

Zabawka przeznaczona do gryzienia powinna być wytrzymała i w razie uszkodzenia nie rozpadać się na drobne elementy, które pies mógłby połknąć. Zabawkę taką należy wymienić zawsze, gdy jej stan sugeruje, że niedługo może się rozpaść.

Odradzam wszelkiej maści zabawki piszczące. Nawet szczeniak owczarka niemieckiego z łatwością może przegryźć akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosego tego rodzaju w ciągu jednej nocy i połknąć element odpowiedzialny za wydawanie piszczących dźwięków.

Jeżeli idzie o zabawki do rzucania i aportowania – będą to przede wszystkim piłki. Zabawki tego typu powinny być na tyle duże, że uniemożliwią one psu ich połknięcie.

Transporter dla psa

Rodzaj plastikowej klatki. Posłuży ona do przewiezienia psa z miejsca, gdzie go nabyliśmy, do naszego domu. Umożliwi też bezpieczne przewiezienie psiaka do weterynarza. Warto zaopatrzyć się w transporter, który posłuży naszemu psu przynajmniej do momentu, w którym ten osiągnie pełną dorosłość. Polecam ten produkt: transporter dla psa.

Lista akcesoriów, o których wyżej wspominałem, powinna być uzupełniana wraz z dorastaniem naszego podopiecznego.

Akcesoria dla owczarka niemieckiego długowłosego powinny być zakupywane tylko w sprawdzonych miejscach – tańsze zamienniki dostępne na niektórych targach mogą być niebezpieczne dla zdrowia naszego psa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyżej wymienioną listę akcesoriów uzupełnić o własne pomysły. Nie powinniśmy jednak jej w żaden sposób zawężać. Brak któregokolwiek z opisanych przedmiotów może być sporym problemem.